“AzerGold”un “Çovdar” Filiz Emalı Sahəsində Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Martın 1-də “AzerGold” QSC-nin “Çovdar” Filiz Emalı Sahəsində Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü münasibətilə “Milli iqtisadiyyatın qorunmasına yönəlmiş güclü mülki müdafiə” mövzusunda tədbir keçirilib.
Onlayn tədbirdə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Oqtay Məmmədov, İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Orxan Novruzov, Daşkəsən rayon fövqəladə hallar komissiyasının sədr müavini Elmar Əliyev, Qızıl Aypara Cəmiyyətinin və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Gəncə Regional Mərkəzinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə sülh və müharibə dövründə insanların təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mülki müdafiənin rolu, məqsədi və vəzifələri haqqında ətraflı söhbət açılıb, bu sahədə hər bir vətəndaşın maarifləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Qeyd edilib ki, fövqəladə hallara dair məlumat mübadiləsinin həyata keçirilməsi məqsədilə hər il respublikanın bütün ərazisində Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü ilə əlaqədar genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilir, bu tədbirlər zamanı əhaliyə mülki müdafiənin yaranma tarixi, məqsəd və vəzifələri, dövlətin mülki müdafiə sahəsində apardığı işlər, eləcə də fövqəladə hallar zamanı davranış qaydaları təbliğ olunur.
Tədbirdə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Oqtay Məmmədov bildirib ki, Cəmiyyətin əməkdaşlarının mühafizəsini təşkil etmək, onlar üçün təhlükəsiz iş şəraiti yaratmaq, eləcə də müvafiq strukturların dəstəyi ilə fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində hazırlığı təmin etmək “AzerGold”un başlıca vəzifəsidir. Təsadüfi deyil ki, Cəmiyyət fəaliyyətə başladığı dövrdən bugünədək xəsarətsiz ötüşən iş saatlarının miqdarı 2 milyon saatdan artıq olmuşdur. Bu, 4 ildir ki, fəaliyyət göstərən bir müəssisə üçün olduqca yüksək göstərici hesab olunur.
O.Məmmədov Cəmiyyətin fəaliyyətinin təşkil edildiyi bütün obyekt və sahələrdə bundan sonra da mülki müdafiə işinin müasir tələblər səviyyəsində qurulacağını, əhalinin və ərazilərin fövqəladə hallardan qorunması istiqamətində zəruri tədbirlərin həyata keçirələcəyini qeyd edib.
Xatırladaq ki, Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü - 1 mart 1972-ci ildə Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının (BMMT) yaradılması şərəfinə qeyd edilən xüsusi gündür. Bu gün BMMT-nin qərarı ilə elan olunub və hər il bütün dünyada kütləvi humanitar tədbir kimi qeyd edilir. Beynəlxalq Mülki Müdafiə Günü hər il ənənəvi olaraq konkret bir problemə həsr edilir.

Event on the theme of "Strong civil defense to protect the national economy" was held on March 1, 2021 at AzerGold’s Chovdar Ore Processing Area on the occasion of World Civil Defense Day.
The online event was attended by Ogtay Mammadov, Deputy Chairman of the Executive Board, Orkhan Novruzov, Advisor to the Chairman of the Executive Board, Elmar Valiyev, Deputy Chairman of Dashkasan Emergency Situations Commission and the representatives of Red Crescent Society and Ganja Regional Center of Emergency Situations Ministry.
The speeches were made on the role, purpose, and duties of the civil defense, importance of enlightening every citizen in order to guarantee people’s security during peace and war. It was noted that, every year large scale events are held on the occasion of World Civil Defense Day all over the republic with the view to make exchange of information about emergency situations and to raise the awareness about the history, goals and duties of civil defense, as well as the precautions to be followed during such situations.
Ogtay Mammadov, Deputy Chairman of the Executive Board pointed out that, AzerGold’s main duties include the provision of employees’ security, safe work condition and trainings on the defense from emergency situations with the support of relevant structural bodies. It is no coincidence that the number of working hours without injuries since the launch of the Company has exceeded 2 million. This is a very high figure for an enterprise which has been operating for 4 years.
Ogtay Mammadov noted that civil defense work in all facilities and areas of the Company will continue to be built in compliance to modern requirements, and necessary measures will be taken to protect the population and territories from emergencies.
It is worth noting that the World Civil Defense Day is a special day dedicated to the establishment of the International Civil Defense Organization (ICDO) on March 1, 1972. This day is announced upon the decision of the UN and is celebrated every year as a mass humanitarian event around the world. International Civil Defense Day is traditionally devoted to a specific problem every year.