“AzerGold” QSC növbəti dəfə Milli KSM Mükafatına layiq görülüb
Mükafat “AzerGold” QSC-yə 2022-ci ildə Heydər Əliyev Fondu və “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi ilə tərəfdaşlıq şəraitində icrasına başladığı “Autizm spektr pozuntulu şəxslərin fərdi inkişafına dəstək” layihəsinə görə təqdim olunub. Səhmdar Cəmiyyət müsabiqədə BMT-nin dayanıqlı inkişaf məqsədlərindən biri olan “Yaxşı səhiyyə və rifah” nominasiyası üzrə qalib elan edilib.
Qeyd edək ki, sözügedən layihə çərçivəsində 2023-cü ildə Gəncə şəhərində regional Autizm Mərkəzi istifadəyə verilib. Bugünədək Mərkəzdə Gəncə şəhəri, Daşkəsən, Göygöl, Goranboy, Şəmkir və Tovuz rayonlarında yaşayan 75 nəfər autizmli uşağa tam ödənişsiz əsasda beynəlxalq standartlara uyğun reabilitasiya xidmətləri göstərilib, 150 nəfər autizmli şəxs isə ilkin diaqnostik qiymətləndirmədən keçirilib.
Ümumilikdə, müsabiqəyə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 35 şirkət və təşkilat tərəfindən 60 layihə təqdim edilib. İqtisadiyyat, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi, Elm və Təhsil, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirlikləri, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və digər qurumların təmsil olunduğu müsabiqə komissiyası tərəfindən 7 layihə “Milli KSM Mükafatı-2022”yə layiq görülüb.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC ilk dəfə 2019-cu ildə Milli KSM Mükafatına layiq görülüb. Bu mükafatı alan ilk dövlət şirkəti olan “AzerGold” 2019-cu ildə Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi ilə birgə icra etdiyi “Fərdi aqrar təsərrüfatların iqlim dəyişikliklərinə adaptasiyası” mövzusunda təlim layihəsinə görə təltif olunub. Layihə “Milli KSM Mükafatı-2019” müsabiqəsində BMT-nin dayanıqlı inkişaf məqsədlərindən biri olan “İqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə” nominasiya üzrə qalib elan edilib.
Dağ-mədən sahəsində aktiv fəaliyyəti ilə ölkəmizin iqtisadi inkişafına töhfə verən “AzerGold” QSC məsuliyyət zonalarında dayanıqlı inkişaf məqsədlərini də daim diqqətdə saxlayır. Səhmdar Cəmiyyət fəaliyyət göstərdiyi Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayoununda ətraf mühitin mühafizəsi, təhsil, sağlamlıq və s. istiqamətlər üzrə çoxsaylı layihələr icra edərək, vətəndaşların rifah halının gücləndirilməsi ilə bağlı dövlətin yürütdüyü siyasətə töhfələrini verməkdədir.

AzerGold CJSC to Receive the Next National CSR Award
AzerGold CJSC was awarded for the project Supporting the Individual Development of People with Autism Spectrum Disorder, launched in 2022 in partnership with the Heydar Aliyev Foundation and Together and Healthy Public Union. The Joint-Stock Company was declared the contest winner in the nomination Good Health and Well-being, one of the UN sustainable development goals.
It should be noted that as part of the aforementioned project, the regional Autism Center was commissioned in Ganja in 2023. To date, 75 autistic children living in Ganja and the Dashkasan, Goygol, Goranboy, Shamkir, and Tovuz regions received free rehabilitation services according to international standards and 150 have passed the initial diagnostic examination.
In total, 35 companies and organizations operating in Azerbaijan submitted 60 projects to the contest. The Contest Commission represented by the Ministries of Economy, Labor and Social Protection of the Population, Science and Education, and Ecology and Natural Resources, as well as the State Agency for Public Service and Social Innovations and other institutions, awarded the National CSR Award-2022 to 7 projects.
It should be noted that AzerGold CJSC first received the National CSR Award in 2019. The first state company to receive this award, AzerGold was awarded in 2019 for the Adapting Individual Agricultural Farms to Climate Change training project implemented by the Heydar Aliyev Foundation jointly with the Regional Development Public Union. The project was declared the National CSR Award-2019 contest winner in the nomination Combating Climate Change, one of the UN sustainable development goals.
AzerGold CJSC contributes to the economic development of our country with its intense mining activity while continuously keeping in mind the goals of sustainable development in the areas of responsibility. The Joint-Stock Company implements numerous projects in the fields of environmental protection, education, health, etc. in the Ganja-Dashkasan economic district where it operates, thereby contributing to the state's policy of strengthening the well-being of citizens.