Zərgərlər və standartlaşdırma mütəxəssisləri “Xəzinə” muzey ekspozisiyasını ziyarət ediblər
Mayın 30-da “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin və “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin təşəbbüsü ilə Şirvanşahlar Sarayı Kompleksində yerləşən “Xəzinə” muzey ekspozisiyasına ekskursiya təşkil edilib.
Milli zərgərlik sənəti və numizmatika nümunələrinin təbliği məqsədilə təşkil edilən ekskursiyada Azərbaycan Zərgərlər Assosiasiyası, “Qiymətli metallar və qiymətli daşlar” standartlaşdırılması üzrə Texnik Komitə, “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs, həmçinin ölkəmizdə səfərdə olan bir sıra Avropa, Asiya, Afrika və Cənubi Amerika dövlətlərinin standartlaşdırma orqanlarının rəhbər şəxsləri iştirak ediblər.
Qonaqlara muzey ekspozisiyasında nümayiş olunan “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun Fond kolleksiyasına aid qədim zərgərlik məmulatları, pul nişanları, eləcə də müasir dövrdə “AzerGold” QSC tərəfindən yerli qızıl və gümüşdən müxtəlif çəkilərdə, ən yüksək əyarda istehsal edilmiş, milli-mədəni irsimizin təbliğinə həsr olunmuş, “İçərişəhər” qızıl sikkəsi də daxil olmaqla, sikkə kolleksiyaları barədə ətraflı məlumat verilib, ziyarətçiləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Muzey ekspozisiyası ilə tanışlıqdan məmnun qalan yerli və əcnəbi ziyarətçilər tarixi qədim dövrlərədək uzanan Azərbaycan zərgərliyinin nəfis nümunələri, həmçinin bu ənənələrə sadiqliyin ifadəsi olaraq “AzerGold” QSC tərəfindən istehsal edilən qızıl və gümüş sikkələrin zərif naxış və elementləri ilə onlarda xoş təəssüratlar yaratdığını diqqətə çatdırıblar.
Qeyd edək ki, “Xəzinə” muzey ekspozisiyası cari ilin 21 may tarixində “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin təşəbbüsü, “AzerGold” QSC-nin dəstəyi ilə Şirvanşahlar Sarayı Kompleksində yaradılıb. Muzeyin yaradılmasında əsas məqsəd ölkəmizin qədim zərgərlik ənənələri və numizmatika irsinin qorunması və davamlı təbliğidir.

“Treasure” Museum Exposition was visited by jewelers and standardization experts
On May 30, on the initiative of Icherisheher State Historical-Architectural Reserve and AzerGold Closed Joint-Stock Company an excursion was organized to the “Treasure” Museum Exposition at the Shirvanshahs Palace Complex.
The excursion, which aimed at promoting the national jewelry art and numismatic samples, was attended by the members of Azerbaijan Jewelers Association, Technical Committee for Standardization of Precious Metals and Precious Stones, Azerbaijan Standardization Institute Public Legal Entity, as well as European, Asian, African and South American officials of standardization organizations.
The visitors were informed about the ancient jewelry samples and coins, included in the collection of the Icherisheher State Historical-Architectural Reserve Foundation, as well as modern local high-grade silver and gold coins of different weighs, which depict the national and cultural heritage of Azerbaijan, Icherisheher gold coin and other coin collections.
The local and foreign visitors of the museum expressed their fascination by the exquisite Azerbaijani jewelry samples, dating back to ancient times, as well as the elegant patterns on the gold and silver coins, produced by AzerGold CJSC, which witness its loyalty to national traditions.
Note that, “Treasure” museum exposition was organized on the initiative of Icherisheher State Historical-Architectural Reserve and support by AzerGold Closed Joint-Stock Company on May 21, 2024, at the Shirvanshahs Palace Complex. The main goal of the museum exposition is the preservation and promotion of the ancient jewelry traditions and numismatic heritage of Azerbaijan.