Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Günü qeyd olunub
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində (ÇİRES) 28 Aprel – Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
“İqlim dəyişikliyinin əməyin mühafizəsi və sağlamlığa təsiri” mövzusunda keçirilən tədbirdə “AzerGold” QSC, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin nümayəndələri və QSC-nin ÇİRES-də çalışan podratçı şirkətlərinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən əməyin mühafizəsi, işçilərin sağlam və təhlükəsiz əmək şəraiti ilə təmin olunması, habelə ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, iş yerlərində, xüsusilə istehsalat müəssisəsində reallaşdırılan qabaqlayıcı tədbirlər nəticəsində “AzerGold” QSC tərəfindən bütün fəaliyyət dövrü ərzində istehsalatda bədbəxt hadisələrin, peşə xəstəliklərinin qarşısının alınması və əməyin təhlükəsizliyinin qorunmasına nail olunub. Bununla “AzerGold” QSC-də təhlükəsiz ötüşən iş saatlarının sayı 5 milyon saatı ötüb. Bu, dağ-mədən sahəsində fəaliyyət göstərən şirkət üçün yüksək göstərici hesab edilir.
Tədbir çərçivəsində Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində sağlamlıq, əməyin təhlükəsizliyi və ətraf mühit sahəsi üzrə fəaliyyətə töhfə verən “AzerGold” QSC və podratçı şirkətlərin əməkdaşlarına təşəkkürnamələr təqdim edilib.
Daha sonra qonaqlar ÇİRES-in fəaliyyəti ilə tanış olub, müəssisədə yaradılan əlverişli əmək şəraiti, sağlamlıq, əməyin təhlükəsizliyi və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində görülən tədbirlərdən məmnunluqlarını ifadə ediblər.
Xatırladaq ki, Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Günü BMT-nin ixtisaslaşmış qurumlarından biri olan Beynəlxalq Əmək Təşkilatı tərəfindən 2003-cü ildə təsis edilib. Əməyin mühafizəsi ilə bağlı təsis edilən bu xüsusi gün hər il Azərbaycanda da qeyd olunur.
Ölkəmizdə layiqli əmək təminatı, işçilər üçün təhlükəsiz və sağlam əmək şəraitinin yaradılması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Bu istiqamətdə mütərəqqi beynəlxalq norma və standartlar əsasında qəbul edilmiş milli qanunvericiliyə uyğun olaraq həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində “AzerGold” QSC-nin müəssisə və törəmə şirkətlərində də sistemli fəaliyyət aparılır, işçilərin əmək hüquqları, əməyin təhlükəsizliyi sahəsində davamlı maarifləndirilməsi təmin edilir.

AzerGold Closed Joint-Stock Company’s (CJSC) Chovdar Integrated Regional Processing Area (CIRPA) located in the Dashkasan region held an event dedicated to April 28th – the World Day for Safety and Health at Work.
The event on the topic, ‘The Impact of Climate Change on Occupational Safety and Health’ was attended by representatives of AzerGold CJSC and the State Labor Inspection Service under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, and employees of contractors operating at CIRPA.
At the event, detailed information was provided on the work performed by the Joint-Stock Company to ensure occupational safety and safe and healthy working conditions for employees, and protect the environment. It was noted that as a result of preventive measures implemented at workplaces, particularly in industrial facilities, AzerGold CJSC has successfully avoided occupational accidents and diseases and ensured occupational safety over the entire period of its activity. Safe working hours at AzerGold CJSC have exceeded 5 million, which is considered a high indicator for a company operating in the mining sector.
As part of the event, letters of thanks were presented to the employees of AzerGold CJSC and contractors for their contributions to ensuring occupational health and safety and environmental protection at CIRPA.
Then, the guests had the opportunity to get acquainted with CIRPA’s activity and expressed their satisfaction with the favorable working conditions, occupational health and safety, and environmental protection initiatives implemented at the facility.
It should be recalled that the World Day for Safety and Health at Work was established in 2003 by one of the specialized agencies of the UN, the International Labor Organization. Azerbaijan also celebrates annually this special day established in connection with labor protection.
Ensuring decent, safe, and healthy work conditions for employees is one of the main directions of state policy in our country. As part of measures implemented according to the national law adopted based on progressive international norms and standards, systematic activity is performed in this regard at AzerGold CJSC's enterprises and subsidiaries, including regular training in labor rights and occupational safety for employees.