“AzerGold”un nümayəndə heyəti Gəncə Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyəti sədrinin müavini Xəyyam Fərzəliyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Sənaye və Texnologiyalar üzrə Gəncə Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Görüşdə Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Ceyhun Kərəmov agentliyin balansında olan təhsil müəssisəsində yaradılan şərait barədə ətraflı məlumat verib. Nümayəndə heyəti Mərkəzin maddi-texniki bazası ilə tanış olub, həmçinin təhsil müəssisəsinin laboratoriya və emalatxanalarına baxış keçirib. “AzerGold” QSC və Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi arasında 2020-2021-ci illər üzrə əməkdaşlığa dair imzalanmış Fəaliyyət Planına uyğun olaraq keçirilən görüşdə mərkəzdə tədris olunan bir sıra texniki təmayüllü ixtisaslar üzrə kadr hazırlığı məsələləri müzakirə olunub. Bununla yanaşı, Peşə Təhsili Mərkəzində təhsil alan şagirdlərin Cəmiyyətin istehsalat sahələrinə tanıtım-təcrübə səfərlərinin təşkil edilməsinə dair razılıq əldə edilib.
Daha sonra Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyəti Cəmiyyətin Daşkəsən rayonunda yerləşən “Çovdar” Filiz Emalı Sahəsinə səfər edib.
Mədəndə istehsalat prosesi və yaradılan iş şəraiti ilə tanış olan qonaqlar istehsalatın bütün mərhələlərini əks etdirən videotəqdimatı izləyib, proseslə əyani şəkildə tanış olublar. Nümayəndə heyətinə emal sahəsində metal tökümü və xəlitələrin hazırlanması nümayiş etdirilib. Qonaqlara qiymətli metalların ixracatı və şirkətin ölkə iqtisadiyyatına verdiyi töhfələr barədə ətraflı məlumat verilib.
Xatırladaq ki, ötən ilin may ayında dağ-mədən sahəsi üzrə ehtiyac duyulan peşə təhsilli ixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində “AzerGold” QSC və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi arasında birgə fəaliyyətə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

The delegation led by Deputy Chairman of the Executive Board of AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) Khayyam Farzaliyev visited Ganja State Vocational Training Center for Industry and Technology.
Jeyhun Karamov, Deputy Director of the State Agency for Vocational Education gave detailed information about the conditions created at the educational institution, which is in the balance of the Agency. The visitors got acquainted with the material and technical base of the Center, as well as inspected the laboratories and workshops of the institution. Various issues related to technical professions offered at the institution were discussed at the meeting which was held in accordance with the Action Plan on Cooperation between AzerGold CJSC and the State Agency for Vocational Education under the Ministry of Education for 2020-2021. Besides, the parties reached an agreement to organize study tours for those studying at the Vocational Education Center to the Company’s production facilities.
Then the representatives from the State Agency visited Chovdar Ore Processing Site of the Company in the Dashkesan region.
The guests had a look at the production process and working conditions at the mine, watched a video presentation covering all stages of production. The attendees were demonstrated the production of metal castings and alloys in the processing area. The guests were informed in detail about the export of precious metals and the company's contribution to the country's economy.
Remarkably, AzerGold CJSC and State Agency for Vocational Education signed a memorandum on Action Plan in May last year on joint activities towards vocational training of specialists in the mining industry.