“AzerGold” QSC Daşkəsəndə Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirib
“AzerGold” QSC-nin Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr edilmiş “Mülki müdafiə əhalinin təhlükəsizliyinin təminatıdır” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib.
Mülki müdafiə tədbirlərinin planlaşdırılması, vaxtında və keyfiyyətlə icra edilməsi, bu sahədə risklərin azaldılması məqsədilə təşkil edilən tədbir interaktiv formatda, nəzəri və praktiki hissələrdən ibarət olub.
Tədbir çərçivəsində əvvəlcə Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyəti, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Gəncə Regional Mərkəzi, Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin Gəncə Regional Dövlət Yanğın Nəzarəti İdarəsi, Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin Daşkəsən Rayon Yanğından Mühafizə Hissəsi, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Daşkəsən rayon bölməsinin nümayəndələrinin iştirakı ilə görüş keçirilib.
Görüşdə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü – sədrin müavini, QSC-nin Fövqəladə hallar komissiyasının sədri Xəyyam Fərzəliyev mülki müdafiə sahəsində əməkdaşların məlumatlılığının artırılması, fövqəladə vəziyyətlərə hazırlığının davamlı olaraq yoxlanılması və daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə sistemli şəkildə icra edilən tədbirlər barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, Səhmdar Cəmiyyəti istehsalat prosesi zamanı təhlükəsizliyin təmin edilməsini, insan amilinin daima ön planda tutulmasını fəaliyyətinin başlıca prinsipi kimi müəyyən edib.
Bildirilib ki, yanğın və digər fövqəladə hallara qarşı preventiv tədbirlər çərçivəsində dövri olaraq aidiyyəti dövlət qurumlarının dəstəyi ilə təlim-məşq toplanışları təşkil edilir, əməkdaşların mülki müdafiə ilə bağlı davamlı maarifləndirilməsi təmin edilir.
Ötən dövrlər həyata keçirilmiş sistemli tədbirlər nəticəsində istehsalat fəaliyyəti tam xəsarətsiz davam etdirilib, beləliklə, Səhmdar Cəmiyyətinin xəsarətsiz ötüşən iş saatları 6 milyon saata çatıb.
Müzakirə formatında davam edən görüşdən sonra işçi heyətin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə istifadə edilən mülki müdafiə, yanğından mühafizə və digər texniki təhlükəsizlik vasitələri nümayiş etdirilib.
Daha sonra təlim-məşq toplanışı çərçivəsində dağ şəraitində yanğın və qəza-xilasetmə işlərinin aparılması sahəsində texniki təhlükəsizlik qaydalarına dair təlim keçirilib, mürəkkəb relyefli ərazidə yanğının söndürülməsi və təxliyyə prosesinin simulyasiyası təşkil edilib.
Tədbirdə iştirak edən müvafiq qurum və təşkilatların nümayəndələri QSC tərəfindən mülki müdafiə sahəsi üzrə həyata keçirilən tədbirləri müsbət qiymətləndiriblər.

World Civil Defence Day was celebrated in Dashkasan by AzerGold CJSC
On March 1 – World Civil Defence Day –  an  event entitled Civil Defence is the Guarantee of Security for the Population was organized at Chovdar Integrated Regional Processing Area of ​​AzerGold CJSC.
The event, which aimed at planning, timely and efficiently implementing civil defence actions, and reducing risks in this sphere, was interactive and included theory and practice.
The event was preceded by a meeting of representatives of the Dashkasan Region Executive Power, Ganja Regional Centre of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, Ganja Regional Fire Control Department of the State Fire Control Service, Dashkasan Regional Fire Protection Department of the State Fire Protection Service, and Dashkasan Branch of the Azerbaijan Red Crescent Society.
Khayyam Farzaliyev, Member of the Executive Board – Deputy Chairman of AzerGold CJSC, Chairman of the Emergency Situations Commission of AzerGold, informed the participants about the systematically implemented events to increase the awareness of employees on civil defence, to control and further improve readiness for emergency situations.
Mr Farzaliyev emphasized that ensuring safety during the production process and considering the human factor as the main aspect are essential principles of AzerGold.
He noted that training sessions have been periodically organized with the support of relevant state agencies, and awareness of employees on civil defence has been ensured within preventive measures against fire and other emergency situations.
Consequently, production activities have been organized without any accidents and  safe man-hours have reached six million.
The meeting proceeded in a discussion format and at the end personal protection  equipment, fire protection and other technical safety equipment for civil defence of the employees were showcased.
Later, training was provided on technical safety rules in fire- and emergency rescue operations in mountainous areas, and a simulation of fire extinguishing and evacuation plans in a complex terrain was organized.
The civil defence measures taken by AzerGold CJSC were highly appreciated by the representatives of relevant organizations participating in the event.