“AzerGold” QSC Şərqi Zəngəzurda geoloji tədqiqatları davam etdirir
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) geoloji kəşfiyyat qrupu Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonun inzibati ərazisinə daxil olan Kəlbəcər rayonunda yerləşən və ümumi sahəsi 85.56 km2 olan “Tutxun” nəcib metal təzahürləri sahəsində  geoloji kəşfiyyat işlərinin birinci mərhələsini tamamlayıb.
Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) tərəfindən mina və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənmiş 8.29 km2 ərazidə, o cümlədən Başlıbel-Xanlanlı, Oruclu-Ağyataq-Çorman sahələrində 2022-ci ilin iyun-dekabr ayları ərzində yerüstü aktiv axtarış-kəşfiyyat işləri icra edilib. Nəticədə əldə edilmiş sınaq nümunələri element tərkiblərinin müəyyən edilməsi məqsədilə analiz üçün beynəlxalq laboratoriyaya göndərilib.
Qeyd edək ki, “Tutxun” sahəsində  geoloji kəşfiyyat işlərinin sözügedən ərazilərin 30 illik işğal dövründə Ermənistan tərəfindən minalarla çirkləndirildiyi üçün sürətlə davam etdirilməsi mümkün deyil. Minalanmış sahələrin xəritələrinin alınması ilə bağlı danışıqlar isə Ermənistanın bu məsələ ilə bağlı destruktiv mövqeyinə görə ləngiyir. Bu səbəbdən axtarış-kəşfiyyat işləri yalnız minalardan təmizlənmiş sahələrdə aparılır. 2023-cü il ərzində işlərin davam etdirilməsi üçün daha 45.5 km2 sahə ANAMA tərəfindən minalardan təmizlənərək, çöl tədqiqatlarının davam etdirilməsi üçün “AzerGold” QSC-nin geoloji heyətinin ixtiyarına veriləcək.
“AzerGold” QSC torpaqların minalardan təmizlənməsi üçün tələb olunan vaxt itkisini qismən kompensasiya etmək məqsədilə innovativ kəşfiyyat metodlarından istifadə edir. Bu xüsusda, 2022-ci ildə təkcə Kəlbəcər rayonunu deyil, Laçın rayonunun da bir hissəsini əhatə edən 1624 km2 sahədə Qafqaz regionunda ilk dəfə olaraq qeyri-invaziv hiperspektral peyk görüntülərinin çəkilişləri həyata keçirilib və bu proses cari il ərzində də davam etdirilir.
Xatırladaq ki, “Tutxun” sahəsi Kəlbəcər rayonunun ərazisində, Tərtərçayın sağ qolu olan Tutxun çayının hövzəsində yerləşir. 1958-1990-cı illərə aid geoloji materialların araşdırılması və rəqəmsallaşdırılmasının nəticələrinə əsasən, sahədə qızıl, gümüş və qismən sənaye əhəmiyyətli mis metallaşmasının olduğu proqnozlaşdırılır.

The geological exploration group of AzerGold CJSC has completed the first phase of geological survey at Tutkhun with a total area of 85.56 square kilometers, located in the Kalbajar district, Eastern Zangazur Economic Region of Azerbaijan. From June through December 2022, the Company conducted research-exploration works on an area of 8.29 square kilometers (including Bashlibel-Khanlanli, Orujlu-Aghyatag-Chorman) cleared of mines and unexploded ordnance by the Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA). The test samples were sent to the international laboratory for analysis to determine their elemental composition.
However, the geological exploration at Tutkhun deposit cannot continue at a rapid pace because during the 30-year period of occupation, Armenia set up countless mines on the territory. The negotiations on submission of minefield maps are being delayed due to Armenia's destructive position on this issue. Thus, prospecting and exploration work is carried out only in areas cleared of mines. Another 45.5 square kilometers of the area will be cleared of mines by ANAMA and handed over to the use of the geological staff of AzerGold CJSC with the view to continue field research in 2023.
AzerGold CJSC uses innovative methods of exploration to compensate the loss of time required for the de-mining process. Thus, non-invasive hyperspectral satellite imaging has been applied at 1,624 square kilometers area covering not only Kalbajar but also a part of the Lachin district for the first time in the Caucasus. Moreover, this process is underway throughout the current year.
Tutkhun is located on the territory of Kalbajar district, on the basin of the Tutkhun river, the right tributary of the Tartarchay. According to the study and digitalization of geological data of 1958-1960, the area is estimated to have gold, silver reserves, and industrially important copper metallization.