“Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və ADNSU arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb
Martın 10-da “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) ilk törəmə şirkəti olan “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC ilə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Memorandum sənədini “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC-nin Baş direktoru Oqtay Məmmədov və ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı imzalayıblar.
Memoranduma əsasən, qarşılıqlı razılıq əsasında ölkə ərazisində qara metal filizi yataqlarının öyrənilməsi, kəşfiyyatı, bu sahədə yeni texnologiyaların tətbiqi üzrə ixtisaslı kadr hazırlığı konsepsiyalarının birgə layihələndirilməsi və icrası nəzərdə tutulur. Bundan başqa, sənəddə universitetin müxtəlif fakültələrinin bakalavriat və magistratura pillələrində təhsil alan tələbələrinin şirkətin istehsalat təcrübəsinə cəlb olunması öz əksini tapıb. İstehsalat təcrübəsində seçilmiş tələbələrin elmi tədqiqat və layihələndirmə işlərinə cəlb edilməsi, diplom , elmi işlər və s. üçün tələb olunan mövzuların birgə tərtib edilməsi, o cümlədən fərqlənmiş tələbələrə təqaüd və mükafatların verilməsi nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 6 avqust 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə regionun ən nəhəng dəmir filizi yataqları kompleksi olan “Daşkəsən” dəmir filizi sahəsinin istismara verilməsi ilə əlaqədar ilkin qiymətləndirmə sənədinin hazırlanması “AzerGold” QSC-yə həvalə edilib. Dövlət başçısının 1 sentyabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə Cəmiyyətin fəaliyyət sahələrinə ölkə ərazisində qara metal filizi yataqlarının tədqiqi, kəşfiyyatı, işlənilməsi və idarə olunması, habelə bu sahənin inkişafına dair digər vəzifələr əlavə edilib. Sözügedən sənədlərdən irəli gələn tapşırıqların icrası, ölkə ərazisində dəmir filizi yataqları üzrə fəaliyyətin təşkili məqsədilə “AzerGold” QSC tərəfindən 14 dekabr 2020-ci il tarixində törəmə hüquqi şəxs qismində “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC təsis edilib. Şirkətin yaradılmasında məqsəd Səhmdar Cəmiyyətin ən iri layihələrindən biri olan “Daşkəsən” dəmir filizi sahəsinin yenidən istismara verilməsi ilə ölkə iqtisadiyyatı, o cümlədən regionun inkişafına əlavə sosial-iqtisadi töhfələr verməkdir.

ASOIU signs a memorandum of cooperation with "Dashkasan Iron Ore" LLC
On March 10 the memorandum of cooperation has been signed between "Dashkasan Iron Ore" LLC, the subsidiary company of “AzerGold” Closed Joint-Stock Company (CJSC) and Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU). The memorandum was signed by Ogtay Mammadov, General Director of "Dashkasan Iron Ore" LLC, and ASOIU's Rector Mustafa Babanli. According to the memorandum, on the basis of mutual agreement, it is planned to jointly design and implement the conception of study, exploration of ferrous metal ore deposits, to train a qualified personnel for the application of new technologies in this field in the country. In addition, the document includes the involvement of undergraduate and master's students of various faculties of the university in the company's practical internship. It is planned to involve selected students in practical internship in scientific research and design work, jointly compiling the topics required for the thesis, scientific works etc. as well as to award distinguished students scholarships and prizes.
Notably, by the Presidential Decree dated August 6, 2020, the Company AzerGold CJSC has been instructed to prepare a preliminary assessment document in connection with the commissioning of the "Dashkasan Iron Ore" field, the largest iron ore deposit complex in the region. By the Decree of the President dated September 1, 2020, research, exploration, development and management of ferrous metal ore deposits in the country, as well as other tasks related to the development of this field were added to the Company's activities. "Dashkasan Iron Ore" LLC as a subsidiary legal entity was established by AzerGold CJSC on December 14, 2020 in order to fulfill the tasks arising from these documents and to organize activities on iron ore deposits in the country. The goal is to make additional socio-economic contributions to the development of the country's economy, including the region, by the re-commissioning of the Dashkasan iron ore field, one of the largest projects of the joint-stock company.