Yaponiyanın ölkəmizdəki səfiri “AzerGold”un Daşkəsən rayonundakı fəaliyyəti ilə tanış olub
Yaponiyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cuniçi Vada “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) fəaliyyəti ilə daha yaxından tanış olmaq məqsədilə Daşkəsən rayonuna səfər edib.
Səfər çərçivəsində əvvəlcə “Daşkəsən” Dəmir Filizi Sahəsinin ərazisinə ümumi baxış keçirilib. Yaponiyalı diplomata regionun ən nəhəng dəmir filizi yataqları kompleksində aparılan geoloji kəşfiyyat işləri barədə məlumat verilib.
“AzerGold”un İdarə Heyəti sədrinin müavini Xəyyam Fərzəliyev yatağın istismara verilməsi ilə əlaqədar ilkin qiymətləndirmə sənədinin hazırlanması məqsədi ilə yataqların mövcud resurs və ehtiyatlarının beynəlxalq standartlara uyğun yenidən qiymətləndirildiyini, işlərin cari ilin sentyabr ayınadək yekunlaşdırılacağını yaponiyalı qonağın diqqətinə çatdırıb. Qeyd edilib ki, yatağın yenidən istismarı və istehsal prosesinin dünya standartlarına uyğun təşkili ilə bölgənin dayanıqlı sosial inkişafına, eləcə də ölkə iqtisadiyyatına mühüm töhfələr verilə bilər.
Daha sonra səfir C.Vada “Çovdar” Filiz Emalı Sahəsində olub. Mədəndə istehsalat prosesi və yaradılan iş şəraiti ilə tanış olan diplomat istehsalatın bütün mərhələlərini virtual qaydada izləyib. Bunun ardınca səfir mədən ərazisində süxurların partladılması, metal tökümü və xəlitələrin hazırlanması prosesi ilə əyani şəkildə tanış olub. Səfirə qiymətli metalların ixracatı və şirkətin ölkə iqtisadiyyatına verdiyi töhfələr barədə ətraflı məlumat verilib.
Daşkəsən səfərindən məmnun qaldığını, rayondan zəngin təəssüratlarla ayrıldığını bildirən C.Vada “AzerGold” QSC-nin fəaliyyəti ilə daha yaxından tanış olmaq üçün yaradılan şəraitə görə minnətdarlığını bildirib. Səfir iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın qiymətləndirilməsi baxımdan səfərin olduqca faydalı olduğunu diqqətə çatdırıb.

Japanese Ambassador to Azerbaijan took view of AzerGold’s activity in Dashkasan
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Azerbaijan Junichi Wada made a site visit to Dashkasan district with the aim to view the activities of AzerGold CJSC.
First, the visitors made a visual check to the territory of the Dashkasan iron ore deposit. The Japanese diplomat was enlightened about geological exploration work at the largest complex of iron ore deposits in the district.
Deputy Chairman of the Board of AzerGold Khayyam Farzaliyev informed the ambassador that the existing resources were re-evaluated in line with international standards to develop a scoping study regarding the commissioning of the field, and these activities will be completed by September 2021. Deputy Chairman also noted that, the re-exploitation of the field and the organization of the production process in accordance with world standards will make a significant contribution to the sustainable social development of the region, as well as to the economy of the republic.
Furthermore, the Japanese ambassador visited Chovdar Ore Processing Area. While inspecting the production process and the working conditions at the mine, the diplomat witnessed all stages of production in a virtual mode. After that, the ambassador got acquainted with the process of blasting and making metal alloys in the mining area.
Besides, Junichi Wada was informed in detail about the export of precious metals and the company's contribution to the Azerbaijani economy.
The ambassador expressed gratitude for the opportunity to get acquainted with the activities of AzerGold CJSC. He also added that this visit was extremely useful in terms of assessing the economic cooperation between Azerbaijan and Japan.