“Mining Review Afrika” nəşrində “AzerGold” QSC-nin “Ortakənd” layihəsi ilə bağlı geniş məqalə dərc olunub
05.11.2024
12:59
Cənubi Afrika Respublikasının dağ-mədən sahəsi üzrə ixtisaslaşmış nüfuzlu “Mining Review Afrika” nəşrinin onlayn resursu – “miningreview.com” veb-səhifəsində “AzerGold” QSC-nin “Ortakənd” qızıl mədəni layihəsi ilə bağlı geniş məqalə dərc olunub.
“AzerGold” QSC-nin Geoloji kəşfiyyat şöbəsinin Coğrafi informasiya sistemləri sektorunun müdiri Ələsgər Məmmədovun müəllifi olduğu məqalədə 2018-ci ildə “AzerGold” QSC-nin geoloqları tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa rayonunda həyata keçirilən geoloji axtarış işləri nəticəsində kəşf olunan “Ortakənd” qızıl yatağının geoloji tədqiqi çərçivəsində kəşfiyyat, geoloji modelləşdirmə, resursların qiymətləndirilməsi, mədən dizaynı və optimallaşdırılması üçün qabaqcıl alətlər təklif edən  proqram həllindən istifadə edildiyi qeyd olunub. Vurğulanıb ki, dağ-mədən sahəsində innnovativ texnologiyalardan geniş istifadə edən “AzerGold” QSC-nin geoloji tədqiqatlarda tətbiq etdiyi proqram təminatı daha qısa müddət ərzində kəşfiyyat nəticələrinin əldə edilməsinə imkan verir.
Məqalədə “Ortakənd” qızıl yatağının istismarına hazırlıq işləri barədə də məlumat verilib, qarşıdakı illərdə açıq karxana üsulu ilə hasilat işlərinə başlanılmasının planlaşdırıldığı diqqətə çatdırılıb.
Xatırladaq ki, “Ortakənd” qızıl yatağı Naxçıvan Muxtar Respublikasında istismara verilməsi nəzərdə tutulan ilk qızıl yatağıdır. Yatağın yerin təkində qızıl ehtiyatı 542 min unsiya hesablanıb. Hazırda aşkarlanmış qızıl ehtiyatlarının geoloji-iqtisadi qiymətləndirilməsi, səmərəli hasilat və emal texnologiyasının müəyyənləşdirilməsi, həmçinin yatağın çıxarılabilən və satılabilən metal həcmlərinin hesablanması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Yatağın istifadəyə verilməsi bölgədə iqtisadi aktivliyin artırılması, sosial inkişafa, yeni iş yerlərinin yaradılmasına mühüm töhfələrini verəcək.
Qeyd edək ki, “Mining Review Afrika” jurnalı və veb-səhifəsi Afrikanın mədənçıxarma sənayesinə dair xəbərlər, elmi araşdırmalar və məlumat mübadiləsi platformasıdır. Jurnal mədən sənayesi üzrə nüfuzlu şirkətlərin rəhbər şəxsləri də daxil olmaqla, 50 mindən çox oxucu auditoriyasına malikdir.

Mining Review Africa published article on Ortakend project of AzerGold CJSC
The Mining Review Africa – famous in the mining sector of the Republic of South Africa – published online article on the Ortakend gold mine project of AzerGold CJSC at miningreview.com.
The article, authored by Alasgar Mammadov, Head of the Geographical Information Systems Section of the Geological Exploration Department of AzerGold CJSC, deals with software solutions offering advanced tools for exploration, geological modeling, resource assessment, mine design and optimization in the geological study of the Ortakend gold deposit. This deposit was discovered by the geologists of AzerGold CJSC during geological explorations in Julfa region of the Nakhchivan Autonomous Republic in 2018. The software applied by AzerGold CJSC in geological surveys, which uses innovative technologies in mining, allows to obtain exploration results in a short period of time, the article says.
The article provides information on the preliminary stage of the exploitation of the Ortakend gold deposit, and plans about open-pit production process in the nearest future.
The Ortakend gold deposit is the first gold deposit to be put into operation in the Nakhchivan Autonomous Republic. The deposit’s underground gold reserve is estimated at 542 000 ounces. Today, geological and economical assessment of the discovered gold reserves, efficient extraction and processing technology, and evaluation of extractable and saleable metal amount are being considered.
The commissioning of the deposit will significantly activate the economy of the region by contributing to social development and employment.
The magazine and website of Mining Review Africa is a platform for news, scientific research and information exchange on the African mining industry. The magazine has more than 50 thousand readers, including executives of influential companies in mining industry.