“AzerGold” QSC və Naxçıvan MR-in Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi arasında görüş keçirilib
Naxçıvan MR-da “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov və Naxçıvan Muxtar Respublikasının (MR) ekologiya və təbii sərvətlər naziri Xanlar Mustafayev arasında görüş keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin nümayəndələrinin iştirak ilə keçirilən görüş “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı” və “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nda əks olunmuş muxtar respublikada filiz, qeyri-filiz yataq və təzahürlərin tədqiqi sahəsində tərəflərin gördüyü işlər və fəaliyyətin koordinasiyalı şəkildə davam etdirilməsi ilə bağlı olub.
Görüşdə Xanlar Mustafayev muxtar respublikada ətraf mühitin mühafizəsi, təbii sərvətlərdən səmərəli istifadənin təmin olunması ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verib. Nazir milli dağ-mədən sənayesinin dayanıqlı inkişafı yönündə səmərəli fəaliyyət həyata keçirən “AzerGold” QSC-nin muxtar respublikada icra etdiyi geoloji tədqiqatların gələcəkdə mədən layihələrinin istismara verilməsi ilə bölgənin sosial-iqtisadi inkişafına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Bu məqsədlə Naxçıvan MR-in Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və “AzerGold” QSC arasında həm tarixi-geoloji məlumatların, həm də yeni tədqiqat materiallarının mübadiləsinin ümumi işə faydalı olacağı diqqətə çatdırılıb.
Zakir İbrahimov QSC-nin hasilat və istehsalat fəaliyyəti, eləcə də muxtar respublika ərazisində aparılan geoloji kəşfiyyat işləri barədə danışıb. Belə ki, o, aktiv hasilat aparılan Daşkəsən və Göygöl rayonlarındakı fəaliyyətin bölgədə iqtisadi aktivliyə təsiri, məşğulluğun artırılmasında müsbət rolu haqqında bəhs edərək, hazırda Culfa rayonunda yerləşən “Göydağ” filiz sahəsinə aid “Ortakənd” qızıl, “Göydağ” mis-porfir və “Başkənd” mis sahələri, Ordubad rayonunda yerləşən “Nəsirvaz” qızıl təzahürü sahəsində aparılan tədqiqatlar haqqında ətraflı məlumat verib. Muxtar respublika ərazisində həm qurudan, həm də havadan həyata keçirilən tədqiqatlar barədə danışan Zakir İbrahimov burada mərhələli tətbiqinə başlanılan qeyri-invaziv hiperspektral peyk çəkilişləri və aeroelektromaqnetik innovativ metodlardan bəhs edib. Tədqiqat işlərinin yekunu olaraq muxtar respublika ərazisində yaxın gələcəkdə mədən layihələrinin istismara verilməsi ilə ölkə iqtisadiyyatı, xüsusilə Naxçıvanın sosial-iqtisadi inkişafı, bölgədə məşğulluq, əhalinin rifah halının gücləndirilməsinə əlavə töhfə veriləcəyini, həmçinin aktiv hasilat sahələrinə yaxın yaşayış məntəqələrində sosialyönümlü proqramların, ekoloji layihələrin davamlı olaraq həyata keçiriləcəyi qeyd edilib.
Görüş qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzuların müzakirəsi ilə davam edib, tərəflər muxtar respublikada dağ-mədən sənayesinin inkişaf etdirilməsi məqsədi ilə birgə səylərin gücləndirilməsinin vacibliyi barədə razılığa gəliblər.

Meeting between AzerGold CJSC and Ministry of Ecology and Natural Resources of Nakhchivan Autonomous Republic
12.08.2024
17:20
Nakhchivan Autonomous Republic hosted a meeting between Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC), and Khanlar Mustafayev, Minister of Ecology and Natural Resources of Nakhchivan Autonomous Republic (NAR).
The meeting, held with the participation of representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, was dedicated to the activities of the parties in researching the ferrous and non-ferrous deposits in the territory of NAR and to the coordinated works in this sphere according to the "State Programme for 2020-2024 on the geological subsurface study and efficient use of mineral resources" and "State Programme for 2023-2027 on the socio-economic development of the Nakhchivan Autonomous Republic".
At the meeting, Khanlar Mustafayev informed the participants about the activities in the territory of NAR for environmental protection and efficient use of natural resources. Mr Minister highlighted that the geological research by AzerGold CJSC in the territory of NAR, which had essential role in the development of local mining industry, would contribute to the socio-economic development of the region through new mining projects in the future. He said that the exchange of both historical and geological data and new research materials between the Ministry of Ecology and Natural Resources of NAR and AzerGold would be useful for these purposes.
Zakir Ibrahimov talked about the production activities of AzerGold and the geological explorations in the territory of NAR. He mentioned the impact of the mining activities in Dashkasan and Goygol regions on the economy of the region and on increasing employment. Z.Ibrahimov also gave detailed information about the explorations in  Ortakend gold, Goydagh copper-porphyry and Bashkend copper areas of the Goydagh ore field located in Julfa region, Nasirvaz gold field in the Ordubad region. Zakir Ibrahimov also noted that the research was carried out both on land and from the air in the territory of NAR and talked about the applied non-invasive hyperspectral imaging and innovative aero electromagnetic methods. Mr Ibrahimov said that new mining projects in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic would make an additional contribution to the country's economy, especially to the socio-economic development of Nakhchivan, employment and well-being of the population in the region, as well as boost social programmes and environmental projects in the settlements close to active mining areas.
Other topics of mutual interest were also discussed during the meeting and the parties agreed on the importance of increasing efforts for the development of the mining industry in the Nakhchivan Autonomous Republic.