“AzerGold” QSC və “Frontier Works Organization” şirkəti arasında birgə əməkdaşlıq haqqında sənədlər imzalanıb
09.04.2025
Aprelin 8-də “AzerGold” QSC və Pakistan İslam Respublikasının “Frontier Works Organization” şirkəti arasında birgə əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu və Məlumatların Gizli Saxlanılması (NDA – Non-disclosure agreement) sənədi imzalanıb.
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun başçılıq etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyətinin Pakistana səfəri və Pakistan Mineral İnvestisiya Forumu çərçivəsində paytaxt İslamabad şəhərində təşkil olunan mərasimdə sənədləri “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü – sədrin müavini Xəyyam Fərzəliyev və “Frontier Works Organization” şirkətinin faydalı qazıntıların kəşfiyyatı və inkişaf əməliyyatları üzrə direktoru Muhammad Badr Malik imzalayıblar.
Dağ-mədən və geologiya sahələrində birgə əməkdaşlığın qurulması məqsədilə imzalanan sənədlərə əsasən, tərəflər arasında Azərbaycan, Pakistan, eləcə də digər ölkələrin ərazilərində faydalı qazıntı yataqları ilə bağlı mövcud geoloji məlumatların öyrənilməsi, birgə geoloji kəşfiyyat proqramları, mədən layihələrin icrası ilə bağlı təkliflərin hazırlanması nəzərdə tutulub. Həmçinin sənədlərdə məlumat və təcrübə mübadilələrinin aparılması, qarşılıqlı səfərlərin davam etdirilməsi ilə bağlı tərəflər öz niyyətlərini ifadə ediblər.
Xatırladaq ki, cari ilin 25 fevral tarixində “AzerGold” QSC-də Azərbaycan-Pakistan Biznes Forumu çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan “Frontier Works Organization” şirkətinin Baş icraçı direktoru Abdul Saminin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilmişdi. Görüşün yekunu olaraq tərəflər arasında əməkdaşlığın konkret istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi üçün məsləhətləşmələrin aparılması, məlumat mübadiləsinə dair NDA sənədi, eləcə də əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun hazırlanması və imzalanması barədə razılıq əldə edilmişdi.

On April 8, AzerGold CJSC and Frontier Works Organization of the Islamic Republic of Pakistan signed a Memorandum of Understanding on Cooperation and a Non-Disclosure Agreement (NDA).
At the ceremony held in Islamabad as part of the visit of the Azerbaijani delegation led by Azerbaijan’s Minister of Economy, Mikayil Jabbarov, to Pakistan and the Pakistan Mineral Investment Forum, the documents were signed by AzerGold CJSC’s Board Member and Deputy Chairman, Khayyam Farzaliyev, and Director for Exploration and Development Operations of Frontier Works Organization, Muhammad Badr Malik.
Under the documents signed for cooperation in mining and geology, the parties plan to study available geological data on mineral deposits in Azerbaijan, Pakistan, and other countries and prepare proposals for the joint implementation of geological exploration programs and mining projects. The documents also express the parties’ intentions to exchange data and experience and continue mutual visits.
Recall that on February 25 of the current year, as part of the Azerbaijan-Pakistan Business Forum, a meeting with the delegation led by the Chief Executive Officer of Frontier Works Organization, Abdul Samin, visiting our country, was held at AzerGold CJSC. As a result of the meeting, the parties agreed upon holding consultations to determine specific cooperation areas, as well as prepare and sign an NDA document for data exchange and a Memorandum of Understanding on Cooperation.