“AzerGold” QSC Şərqi Zəngəzurda daha bir təzahür sahəsində axtarış-qiymətləndirmə işlərinə başlayıb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda yerləşən “Şorbulaq” filiz təzahürləri sahəsində axtarış-qiymətləndirmə işlərinə başlayıb. Məqsəd mövcud təzahürlərin ilkin ehtiyatlarının qiymətləndirilməsidir.
Səhmdar Cəmiyyətin axtarış-kəşfiyyat proqramına əsasən, burada ilkin mərhələdə kameral qiymətləndirmə və məsafədən tədqiqat işləri aparılıb. Perspektivli zonaların qısa vaxtda müəyyənləşdirilməsi, yüksək vəsait tələb edən buruqqazma işlərinə qənaət edilməsi məqsədilə tədqiqatlarda qeyri-invaziv axtarış metodlarından olan hiperspektral peyk çəkilişlərindən istifadə edilir. Paralel olaraq arxiv geoloji materialların toplanması, sistemləşdirilməsi, rəqəmsallaşdırılması işləri də icra olunub. Cari il ərzində davam edəcək genişmiqyaslı axtarış-qiymətləndirmə işlərinin nəticəsinə uyğun olaraq növbəti tədqiqat mərhələsinə keçid, sahədə buruqqazma işləri ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul ediləcəkdir.
Qeyd edək ki, “Şorbulaq” təzahür sahəsi Kəlbəcər rayonunda, Tərtərçayın sol qolu olan Levçay çayının hövzəsində yerləşir. Təzahür sahəsində qızıl, xrom və civə metallarının olduğu proqnozlaşdırılır. Təzahür sahəsi 1958-ci ildə kəşf edilib.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC tərəfindən geoloji tədqiqatlar hazırda bir neçə istiqamət üzrə aparılır. QSC-nin idarəetməsinə verilən filiz sahələri ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi birgə ölkə ərazisində ümumi geoloji axtarış işlərinin icrası davam etdirilir. Həmçinin “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq QSC tərəfindən mineral xammal ehtiyatlarının monitorinqi, təftişi, axtarışı, qiymətləndirilməsi kimi vacib tapşırıqlar icra edilməkdədir.

AzerGold CJSC started research and evaluation of another deposit in Eastern Zangazur
AzerGold Closed Joint-Stock Company started research and evaluation works in Shorbulag ore deposits located in the Eastern Zangazur economic region. The main objective is the evaluation of the early deposits.
At the initial stage, according to the research programme of the Company, camera evaluation and remote investigations were carried out here. A non-invasive hyperspectral imaging was used in research to identify prospective zones in a short time and to save on expensive drilling work. In addition, collection, systematization and digitization of geological materials were also implemented. Based on the results of this year’s large-scale research and evaluation work, appropriate decisions will be made about the next research stage and drilling works in the field.
The Shorbulag area is located in the basin of the Levchay River, which is the left tributary of the Tartarchay River in Kalbajar region. The presence of gold, chromium and mercury metals is predicted in the area. This area was discovered in 1958.
It should be noted, currently AzerGold CJSC is carrying out geological research in several directions. According to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr Ilham Aliyev, dated 22 June 2023, general geological research works are being carried out together with the Ministry of Ecology and Natural Resources throughout the country, in addition to the ore fields managed by the Company. Furthermore, monitoring, inspection, research and evaluation of mineral resources are being carried out by AzerGold in accordance with the 1st State Programme on the Great Return to the liberated territories of Azerbaijan.