“AzerGold” QSC: dağ-mədən sənayesinin inkişafında yeni hədəflər
Milli dağ-mədən sənayesinin inkişafına davamlı töhfə verməyi qarşıya məqsəd qoyan “AzerGold” QSC Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına uyğun olaraq ölkə ərazisində mövcud olan filiz, qeyri-filiz yataq və təzahürləri üzrə geoloji kəşfiyyat proqramının icrasına dəstək göstərir. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə birgə icra olunan proqram 15409 km2 ərazini əhatə edir. “AzerGold” QSC-nin tədqiqat sahəsi isə 6080 km2-dir:
• Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayonunun cənub-qərb hissəsi;
• Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun şimal hissəsi;
• Naxçıvan Muxtar Respublikasının şimal-qərb hissəsi.
Proqram ən müasir yanaşmalar – hiperspektral və aeroelektromaqnetik tədqiqatlar vasitəsilə icra olunur. Bu tədqiqat üsulları perspektivli sahələrin qısa vaxtda müəyyənləşdirilməsi, yüksək vəsait tələb edən buruqqazma işlərinə qənaət edilməsi, daha kiçik arealı əhatə edən, dəqiq koordinatlar üzrə aparılmasına imkan verir. Proqramın 2026-cı ilin sonunadək ilkin texniki-iqtisadi hesablamaların aparılması ilə yekunlaşdırılması nəzərdə tutulub. Tədqiqatların yekunu olaraq toplanmış geoloji məlumatlar yeni mədən layihələrinə yerli və xarici investorların cəlb edilməsinə imkan verəcək.

AzerGold CJSC: new goals in the development of the mining industry
AzerGold CJSC, which aims to contribute to the development of the national mining industry, supports the implementation of the geological exploration programme on ferrous and non-ferrous deposits in the country in accordance with the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr Ilham Aliyev. The joint program with the Ministry of Ecology and Natural Resources covers an area of ​​15.409 square kilometres. However, the research area of ​​AzerGold CJSC covers 6080 km2:
• South-western part of Ganja-Dashkasan economic region;
• Northern part of the Eastern Zangazur economic region;
• North-western part of the Autonomous Republic of Nakhchivan.
The programme applies the most modern approaches – hyperspectral and aeroelectromagnetic researches. These research methods enable prompt detection of prospective areas, saving on expensive drilling process and investigating by precise coordinates covering a smaller area. The programme is to be concluded by the end of 2026 with preliminary technical and economical calculations. The received geological data at the end of the research will allow to attract local and foreign investors to new mining projects.