“AzerGold” QSC Gəncə və Daşkəsənin peşə təhsili müəssisələrinin əməkdaşları üçün istehsalat təcrübəsi təşkil edib
17.12.2021
16:14
13-17 dekabr tarixlərində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində sənaye istiqaməti üzrə seçilmiş peşə təhsil müəssisələrində tədris aparan təlim ustaları üçün istehsalat təcrübəsi təşkil olunub. Praktiki məşğələlər formatında keçirilən tərcübə proqramı şirkətin Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində icra edilib. İstehsalat təcrübəsinə Sənaye və Texnologiyalar üzrə Gəncə Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin və Daşkəsən Peşə Məktəbinin çilingər-santexnik, dağ mədən işləri üzrə mütəxəssis və elektrik qaz qaynaqçısı ixtisasları üzrə tədris aparan istehsalat üzrə təlim ustaları qatılıblar.
Sözügedən təcrübə proqramı “İşəgötürənlərlə birgə çalışan işçilər üçün ixtisasartırma və kadr hazırlığı təlimlərinin təşkili” təşəbbüsü çərçivəsində həyata keçirilir. Layihə beynəlxalq təcrübə əsasında iş yerlərində təlim, stajkeçmə mexanizminin yaradılması və işəgötürən müəssisələrdə peşə təhsili sahəsində çalışan mühəndis-pedaqoji heyətin ixtisas artırmasına xidmət edir.
Xatırladaq ki, 19 may 2020-ci il tarixində dağ-mədən sahəsi üzrə ehtiyac duyulan peşə təhsilli ixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində "AzerGold" QSC və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi arasında birgə fəaliyyətə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

AzerGold announces production internship for teachers of Ganja and Dashkasan vocational schools
Within the framework of joint cooperation of AzerGold CJSC and State Agency for Vocational Education, a production internship for the teachers of vocational schools related to the industry. The internship program was held in the format of on-the-job training at AzerGold’s Chovdar Integrated Regional Processing Area in Dashkasan. The specialists who prepare students for careers of locksmith-plumbers, mining specialists and electric gas welders at Ganja State Vocational Education Center for Industry and Technology and Dashkasan Vocational School joined the internship program.
The internship program is implemented within the initiative of "Professional development and training for employees working with Employers". The project aims to organize on-the-job training, internship mechanisms based on international experience and professional development of engineering and pedagogical staff working in the field of vocational education at employing entities.
Notably, AzerGold CJSC and the State Agency for Vocational Education signed a Memorandum of Understanding on May 19, 2020 on joint activities to train qualified and skilled personnel in the mining sector.