“AzerGold” QSC-nin 2023-cü ildə satış gəlirləri artıb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) tərəfindən 2023-cü ildə qızıl və gümüşün yerli və beynəlxalq bazarlarda satışı uğurla davam etdirilib.
Belə ki, qiymətlilərin satış həcmləri 2023-cü ildə 68.1 min unsiya qızıl və 119.8 min unsiya gümüş olub. Bu, 2022-ci illə müqayisədə qızıl satışı həcmində 7% artım deməkdir.
Qeyd edilən satış həcmindən qızıl üzrə 62.1 min unsiya, gümüş üzrə isə 90.8 min unsiyası beynəlxalq bazarlarda realizə edilib. Daxili bazarın tələbatına uyğun olaraq xammal və hazır məhsul formasında 6 min unsiya qızıl, 29.1 min unsiya gümüşün satışı həyata keçirilib. Beləliklə, 2017-2023-cü illər üzrə ümumi satış göstəriciləri 416 min unsiya qızıl, 853 min unsiya gümüş təşkil edib.
Hesabat ilində beynəlxalq və yerli bazarlarda qızıl və gümüş satışı nəticəsində 232.8 milyon manat məbləğində gəlir əldə edilib. 2022-ci illə müqayisədə satış gəlirlərində 15% artım qeydə alınıb. Bu vəsaitin 210.1 milyon manatını ixrac, 22.7 milyon manatını daxili satış gəlirləri təşkil edir. İxrac gəlirləri 2022-ci illə müqayisədə 11%, yerli bazarda satış gəlirləri isə 81% artıb. 2023-cü ildə qiymətli məhsulların ümumi satışlarından əldə edilmiş gəlirlərin 97.9%-i məhz qızılın satışı nəticəsində əldə edilib.
Bununla, 2017–2023-cü illər üzrə qızıl və gümüşün satışı nəticəsində əldə edilmiş ümumi gəlir 1.19 milyard manat olub.

Sales Revenues of AzerGold CJSC Increased in 2023
In 2023, AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) successfully continued selling gold and silver in local and international markets.
Thus, in 2023, the precious metal sales made up 68.1 thousand Oz of gold and 119.8 thousand Oz of silver. This means a 7% increase in gold sales compared to 2022.
Of the said total sales, 62.1 thousand Oz of gold and 90.8 thousand Oz of silver were sold in international markets. According to the domestic market demand, 6 thousand Oz of gold and 29.1 thousand Oz of silver were sold as raw materials and finished products. Thus, the total sales for 2017-2023 made up 416 thousand Oz of gold and 853 thousand Oz of silver.
In the reporting year, revenue of AZN 232.8 mln was obtained from the sale of gold and silver in the international and local markets. Compared to 2022, a 15% increase in total sales revenue was recorded. Of them, exports account for AZN 210.1 mln while domestic sales make up AZN 22.7 mln. Export and domestic sales revenues increased by, respectively, 11 and 81% compared to 2022. In 2023, 97.9% of the total valuable metal sales revenue was obtained from the sale of gold.