Ölkəmizin ilk sənaye partlayıcı maddələrinin istehsalı zavodu sınaq rejimində istifadəyə verilib
Gəncə şəhərində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) törəmə şirkəti – “AzerBlast” MMC tərəfindən inşa olunan ilk sənaye partlayıcı maddələrinin istehsalı zavodu sınaq rejimində fəaliyyətə başlayıb.
Dekabrın 28-də Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin rəisi, “AzerGold” QSC-nin Müşahidə Şurasının sədri Mətin Eynullayev, İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov, “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, “AzerBlast” MMC-nin özəl tərəfdaşı olan “DM Service” şirkətinin nümayəndəsi, eləcə də Ekologiya və Təbii Sərvətlər, İqtisadiyyat nazirliklərinin, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin nümayəndələrinin iştirakı ilə müəssisəyə baxış keçirilib.
Tədbir iştirakçıları dövlət-özəl tərəfdaşlıq modeli əsasında təsis olunan “AzerBlast” MMC-nin ölkəmizdə mülki partlayıcı maddələrə artan tələbatın qarşılanması, idxaldan asılılığın aradan qaldırılması məqsədilə istifadəyə verdiyi müəssisədə yaradılan şəraitlə tanış olublar. Zavodun fəaliyyət imkanları və istehsal texnologiyaları haqqında məlumat verən “AzerBlast” MMC-nin baş direktoru Rizvan Baxşıyev hazırda ölkəmizdə mülki təyinatlı partlayıcı maddələrin yeganə istehsal müəssisəsində əsasən dağ-mədən və inşaat sənayesində istifadə olunan ANFO (quru mühitdə istifadə üçün nəzərdə tutulan partlayıcı növü) və H-ANFO (nəm mühitdə istifadə üçün nəzərdə tutulan partlayıcı növü) partlayıcı maddələrinin istehsalı həyata keçiriləcəyini bildirib.
Ümumi sahəsi 5665 m2 olan müəssisənin inşasına 2023-cü ilin yanvar ayında başlanıldığını, inşaat prosesinin 12 ay davam etdiyi diqqətə çatdırılıb. Zavodun istehsal xətti Türkiyənin “HTD Kimya və Mühendislik A.Ş” şirkətinin texnoloji dizaynı, Almaniya, Böyük Britaniya və Türkiyə istehsalı olan avadanlıqlardan istifadə edilməklə təşkil olunub.
Hazırda ölkəmizdə sənaye partlayıcılarına tələbat idxal hesabına ödənildiyi qeyd edilərək, zavodun tam rejimdə fəaliyyətə başlaması ilə ölkəmizdə sənaye təyinatlı partlayıcı maddələrə tələbat yerli istehsal hesabına təmin ediləcəyi və idxaldan asılılığın aradan qaldırılacağı vurğulanıb. Belə ki, fəaliyyətin ilkin mərhələsində zavodda yerli tələbat və ixrac potensialları qiymətləndirilməklə illik 14000 ton ANFO və H-ANFO partlayıcı maddələrinin istehsalını həyata keçirəcək. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin liderliyi ilə işğaldan azad edilən Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun dağ-mədən sənayesi üzrə mövcud potensialı, genişmiqyaslı tikinti layihələri, həmçinin daha geniş ixrac potensialı nəzərə alınaraq, növbəti mərhələdə zavodun illik istehsal həcminin maksimal həddə - 31500 tona çatdırılması planlaşdırılır. Bu məqsədlə ilkin mərhələdə 35 nəfərlik işçi heyəti ilə işə başlayacaq müəssisədə istehsalatın aktiv dövründə əməkdaşların sayının 65 nəfərədək artırılması nəzərdə tutulub.
Müəssisənin təhlükə potensiallı istehsal sahəsi olduğu xüsusilə nəzərə alınaraq, zavodda yerli və beynəlxalq qanunvericiliyin tələblərinə uyğun texniki təhlükəsizlik tam təmin olunub, istehsalatın yüksək ekoloji norma və standartlara cavab verən şəkildə təşkil edilib.
Qeyd edək ki, Sənaye Partlayıcı Maddələrinin İstehsalı Zavodu layihəsinə 15 milyon manat məbləğində sərmayə qoyulub. Sözügedən vəsait dövlət büdcəsinə əlavə yük yaratmadan, “AzerBlast” MMC-nin təsisçiləri tərəfindən təmin edilib. Zavodun Gəncə şəhərində inşa edilməsində məqsəd ölkəmizin əsas dağ-mədən sənaye mərkəzinə yaxınlıqda yerləşməsi, həmçinin bölgədə iqtisadi aktivliyin, əhalinin məşğulluğunun artırılmasına əlavə töhfə verməkdir.

The Country-First Industrial Explosives Production Plant Was Commissioned in Test Mode
The country-first industrial explosives plant, built in Ganja by AzerBlast LLC, a subsidiary of AzerGold Closed Joint Stock Company (CJSC), has started operating in test mode.
On December 28, Minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev, Head of the State Service for Property Issues under the Ministry of Economy, Chairman of the Supervisory Board of AzerGold CJSC Matin Eynullayev, Deputy Minister of Economy Samad Bashirli, Head of Ganja Executive Authority Niyazi Bayramov, Chairman of the Board of AzerGold JSC Zakir Ibrahimov, a representative of DM Service, a private partner of AzerBlast LLC, as well as representatives of the Ministries of Ecology and Natural Resources, Economy, and Azerbaijan Investment Holding, examined the enterprise.
The event participants were familiarized with the conditions created at the AzerBlast LLC’s enterprise, founded according to a public-private partnership model to meet the growing demand for civil explosives in our country and eliminate dependence on imports. Providing information on the plant's capabilities and production technologies, Director General of AzerBlast LLC Rizvan Bakhshiyev said that currently the only civil explosives production enterprise in Azerbaijan would produce ANFO (intended for use in dry environments) and H-ANFO (intended for use in wet environments) explosives used in mining and construction industries
It was noted that the construction of the plant with a total area of 5,665 m2 started in January 2023, with the construction taking 12 months. The plant’s is arranged according to the process design by Turkish HTD Kimya ve Muhendislik A.S. and uses equipment manufactured in Germany, Great Britain, and Turkey.
It was noted that the demand for industrial explosives in our country is currently covered by imports, and with the start of operating the plant in full mode, the demand for industrial explosives in Azerbaijan would be met by local production, and the dependence on imports would be eliminated. Thus, at the initial operation stage, considering local demand and export potential, the plant will produce 14,000 tons of ANFO and H-ANFO explosives annually. Considering the existing mining potential of Karabakh and East Zangezur liberated from occupation under the leadership of the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, large-scale construction projects, as well as wider export potential, it is planned to increase the plant’s annual production to a maximum of 31,500 tons in the next phase. To this end, the enterprise, which will start work at the initial stage with a staff of 35, plans to increase it to 65 during the active production period.
Considering that the enterprise is a potentially dangerous production site, it has fully ensured technical safety by meeting local and international legal requirements, and its production has been arranged according to high environmental norms and standards.
It should be noted that AZN 15 mln has been invested in the Industrial Explosives Production Plant project. These funds were invested by the founders of AzerBlast LLC without an additional burden on the state budget. The plant was built in Ganja to be located near the main mining industrial center of our country, as well as to further improve the economic activity and employment of the population in the region.