Nüfuzlu “Mining Journal” nəşri “Daşkəsən dəmir filizi” layihəsinə geniş məqalə həsr edib
Böyük Britaniyanın nüfuzlu “Mining Journal” nəşrinin onlayn resurslarında – “mining-journal.com” və “miningnews.net” veb-səhifələrində “AzerGold” QSC-nin törəmə şirkəti – “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC-nin icra etdiyi “Daşkəsən dəmir filizi” layihəsi ilə bağlı geniş məqalə dərc edilib.
Məqalədə Cənubi Qafqazın ən böyük qara metal filizi yataqları kompleksi olan “Daşkəsən” dəmir filizi sahəsinin yenidən istismara verilməsi, mütərəqqi beynəlxalq təcrübə və müasir texnoloji həllərlə dəmir istehsalı zəncirinin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətdən bəhs olunub. Qeyd edilib ki, mədən şirkəti ixracyönümlü polad məhsullarının hazırlanması üçün yüksək keyfiyyətli xammala artan tələbatın ödənilməsi məqsədilə ilkin mərhələdə dəmir konsentratının istehsalı üçün Zənginləşdirmə zavodunun inşasını planlaşdırır. Növbəti mərhələdə zənginləşdirilmiş konsentratdan xammal qismində mexaniki və kimyəvi uyğunluğun təmin edilməsi üçün aralıq məhsul olan pellet istehsalı infrastrukturu – Pellet zavodu qurulacaq. Daha sonra pellet son məhsul olaraq 95% dəmir tərkibli isti briketləşdirilmiş dəmirin (HBI – Hot Briquetted Iron) istehsalı üçün inşa ediləcək HBI zavoduna yönəldiləcək.
Məqalədə, həmçinin zavodların layihələndirmə mərhələsindən başlayaraq müasir ekoloji tələblərə uyğunluğunun təmin edilməsi məqsədilə qlobal tendensiyaların nəzərə alındığı qeyd olunub. İstehsal zəncirinin son halqası olan HBI texnologiyasının klassik yanaşma ilə müqayisədə karbon qazı emissiyasının 60%-dək azaldılmasına imkan yaratdığı, bu texnologiyanın gələcəkdə istehsal prosesində hidrogenə keçid edilməsinə, beləliklə “yaşıl” texnologiyaların tətbiqinin genişləndirilməsinə imkan yaradacağı diqqətə çatdırılıb. Bununla “Daşkəsən dəmir filizi” layihəsi çərçivəsində zavodların ekoloji statusunun möhkəmləndiriləcəyi vurğulanıb.
Məqalədə layihənin böyük iqtisadi və sosial əhəmiyyəti fonunda xarici investorlar tərəfindən ciddi maraq göstərildiyi, “Daşkəsən” dəmir filizi yataqlarının istismara verilməsinin Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayonunda məşğulluq indeksinə müsbət təsir göstərəcəyi, minlərlə daimi iş yerinin yaradılacağı qeyd olunub.

Dashkasan iron ore project on the pages of Mining Journal
The Mining Journal of Great Britain dedicated a detailed article to the Dashkasan iron ore project by Dashkasan Demir Filiz (Iron Ore) LLC, a subsidiary of AzerGold CJSC, on its online resources – mining-journal.com and miningnews.net.
The article deals with the re-commissioning of the Dashkasan iron ore field – the largest ferrous metal deposit in the Southern Caucasus – and establishment of an iron production chain with the best international practices and modern technologies. First, a beneficiation plant for iron concentrate production is planned to be built for export-oriented steel production to meet the increasing demand for high-quality raw materials. At the next stage, a pellet producing plant will be built to ensure mechanical and chemical compatibility of the iron concentrate as a raw material. And then the pellet will be directed to HBI plant, which will be built for the production of hot briquetted iron (HBI) with 95 percent iron content as the final product, the article says.
According to the article, the project is meticulously designed to adhere to the latest environmental standards and global sustainability trends from its inception. The use of HBI technology is set to drastically reduce CO2 emissions by up to 60 percent compared to conventional steelmaking processes, with future potential to incorporate green hydrogen, amplifying the commitment to green technology and environmental stewardship.
The economic and social benefits of the Dashkasan iron ore project are vast, and therefore, potential investors show great interest in the project. It promises to significantly impact the Ganja-Dashkasan economic region’s employment index by creating thousands of permanent jobs and fostering socio-economic development.