Mülki partlayıcı maddələr zavodunun inşası ilə bağlı brifinq keçirilib
16 fevral 2023-cü il tarixində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin törəmə cəmiyyəti olan “AzerBlast” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətində (MMC) sənaye əhəmiyyətli partlayıcı maddələr zavodunun inşasına başlanılması ilə əlaqədar brifinq keçirilib.
Mətbuat nümayəndələri qarşısında çıxış edən “AzerBlast” MMC-nin icraçı direktoru Rizvan Baxşıyev layihə barədə ətraflı məlumat verib, sənaye əhəmiyyətli partlayıcı maddələrin istehsalının ölkəmizdə ilk dəfə təşkil edildiyini diqqətə çatdırıb.
R.Baxşıyev bildirib ki, Gəncə şəhərində inşası həyata keçirilən müəssisənin yaradılmasında əsas məqsəd mədənlərdə həyata keçirilən hasilat prosesi və digər sənaye sahələrində istifadə olunan mülki partlayıcı maddələrə tələbatın ödənilməsi, dağ-mədən, həmçinin tikinti müəssisələrinin fasiləsiz tədarük zəncirinin təmin edilməsi ilə idxaldan asılılığın aradan qaldırılması, eyni zamanda regionda yeni iş yerlərinin yaradılmasıdır.
Vurğulanıb ki, illik istehsal gücü 31,000 ton həcmində qiymətləndirilən zavodun inşasının cari ilin sonunadək tamamlanaraq istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulub. Müasir istehsalat texnologiyaları əsasında qurulacaq müəssisədə, xüsusilə dağ-mədən və inşaat sənayesində istifadə olunan partlayıcı növləri H-ANFO, ANFO-nun istehsalı həyata keçiriləcəkdir.
Layihənin ümumi investisiya dəyərinin 14 milyon manat olduğunu qeyd edən R.Baxşıyev layihə çərçivəsində inşaat işlərinə təqribən 5.5 milyon manat, avadanlıqların alınması və quraşdırılmasına 4 milyon manat vəsait sərf olunacağını, digər vəsaitlərin əməliyyat xərclərinə yönəldiləcəyini bildirib.
Qeyd olunub ki, layihənin maliyyə modelində Xalis Cari Dəyər (NPV) 2.6 milyon manat, Daxili Gəlirlilik Dərəcəsi (IRR) isə 24.3% olaraq hesablanıb. Layihənin icrasına qoyulmuş investisiyanı müəssisənin tam gücü ilə fəaliyyəti nəticəsində 5.3 ilə qaytarmaq mümkün olacaq. Layihə üzrə fəaliyyətin ilk 6 ili üçün hesablanmış cəmi gəlir isə 90 milyon manat təşkil edir. Sonrakı illərdə də sənaye əhəmiyyətli partlayıcı maddələrə artan daxili və xarici tələbat fonunda istehsalın yüksək templə davam etdirilməsi nəticəsində satış gəlirlərinin daha da artırılacağı, müəssisənin uzunmüddətli, fasiləsiz və davamlı fəaliyyətinin təmin ediləcəyi mətbuat nümayəndələrinin diqqətinə çatdırılıb.

AzerBlast held press briefing on the construction of the civil explosives plant
On February 16, 2023, the press briefing on the construction of an industrial explosives plant was held at AzerBlast Limited Liability Company (LLC), a subsidiary of AzerGold Closed Joint Stock Company.
Speaking to the press, the executive director of "AzerBlast" LLC Rizvan Bakhshiyev gave detailed information about the project and drew attention to the fact that the production of industrially important explosives was launched for the first time in our country.
Underlining the main goal of the establishment of the plant, which is being built in Ganja, Rizvan Bakhshiyev stated that it will not only meet the demand for civil explosives in mining and other industries but also eliminate the dependence on imports by ensuring a continuous supply chain of mining and construction enterprises and offer opportunities to create of new jobs in the region.
He emphasized that the construction of the plant with the annual production capacity at 31,000 tons is planned to be completed and brought into service by the end of this year. The enterprise to be built on the basis of modern production technologies, will produce explosives used in the mining and construction industry, such as H-ANFO, ANFO.
With reference to the total project cost amounting to 14 million manats, Rizvan Bakhshiyev mentioned that approximately AZN5.5 million will be spent on construction works, while AZN4 million will be allocated on the purchase and installation of equipment. Other funds will be directed to operational costs within the Project.
Notably, according to the financial model of the project, Net Present Value (NPV) was calculated as AZN2.6 million, while the Internal Rate of Return (IRR) was calculated as AZN 24.3%. Upon the operation of the plant with its full capacity it will be possible to get the return on the investment in 5.3 years. The total income calculated for the first 6 years of project operation is AZN90 million.
It was brought to the attention of the media representatives that in the following years, sales revenues will be further increased upon the production at a high pace against the background of domestic and foreign demand growth for industrially important explosives, and ensuring the long-term, uninterrupted and continuous operation of the enterprise.