“AzerGold”un qızıl məhsullarının satışında ciddi artım qeydə alınıb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) fəaliyyətə başladığı gündən istehlakçıların böyük marağına səbəb olan Satış və mübadilə mərkəzində 1 dekabr 2021-ci il tarixinədək, ümumilikdə 1029.2 unsiya qızılın satışı həyata keçirilib. Nəticədə son 3 ay ərzində təkcə hədiyyə qismində deyil, sərfəli investisiya aləti kimi də istehlak olunan qızıl sikkə və külçələrin pərakəndə satışından dövriyyəyə 3.4 milyon manatdan çox vəsait cəlb edilib.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, Səhmdar Cəmiyyət ötən ilin eyni dövründə pərakəndə satış bazarında cəmi 93.9 unsiya qızılın satışını həyata keçirmişdi. Belə ki, 2020-ci ilin sentyabr, oktyabr və noyabr aylarında onlayn sifariş və komissiya müqavilələri əsasında paytaxtda yerləşən müxtəlif satış nöqtələrində alıcılara təqdim edilən qızıl sikkə və külçələrin satışından ümumilikdə 435 min manat vəsait dövriyyəyə cəlb edilmişdi. Cari ilin eyni dövründə isə pərakəndə satışdan əldə edilən vəsait 87 faiz daha çoxdur.
Bu, 2021-ci il ərzində vergi və gömrük qanunvericiliklərinə edilən dəyişikliklər fonunda qiymətli məhsullara artan təlabətla əlaqadar olmaqla, daxili bazara yönəldilən qızılın həcminin artırılmasını labüd edib. Beləliklə, Səhmdar Cəmiyyətin hasil etdiyi qızılın bir hissəsinin daxili bazara yönəldilməsi şirkətin illik ixrac planına müəyyən qədər təsir etsə də, yeni sikkə və külçələrin istehsalı yerli pərakəndə bazarda kifayət qədər ciddi canlanmaya səbəb olub.
Xatıraladaq ki, “AzerGold” milli zərgərlik sənayesinin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatlara dəstək vermək məqsədilə cari ilin sentyabr ayında yerli qızıl xammalından istehsal edilən məhsulların ilk Satış və mübadilə mərkəzini istifadəyə verib. Bakı şəhəri, Bülbül prospekti 3 ünvanında yerləşən mərkəzdə Cəmiyyətin 2019-cu ildən etibarən yerli pərakəndə bazara təqdim etdiyi 999.9 əyarlı, 5, 10, 20 qramlıq sikkə və külçələrlə yanaşı, çəkisi 1, 10 unsiya, 500 qram və 1 kiloqram olan yeni qızıl külçələr və fərqli dizaynlarda hazırlanan qızıl sikkələr satışa çıxarılıb. Mərkəzdə şirkət tərəfindən istehsal edilən məhsullar qızılın dünya birjasındakı cari qiymətinə uyğun minimal marja ilə ticarət olunur. Aparılmış bazar araşdırmalarına əsasən “AzerGold”un məhsulları yerli bazarda eyni kateqoriyadan olan məhsullarla müqayisədə ən sərfəli qiymətə təklif olunur.
Qeyd edək ki, satış mərkəzində məhsulların satışı ilə yanaşı həmçinin qızılın dünya birjasındakı cari qiymətinə uyğun gerialışı – mübadiləsi də təmin edilir.

AzerGold records significant increase in sale of gold products
AzerGold’s sale and exchange centre, which has attracted great interest of consumers since its launch, realized a total of 1,029.2 ounces of gold until December 1, 2021. Thus, more than 3.4 million manats have been pulled in over the past three months from the retail sale of gold coins and ingots, which are used not only as gifts but also as a profitable investment tool.
To put this in this perspective, the company sold only 93.9 ounces of gold in the retail market in the same period last year. In September, October and November 2020, a total of 435,000 manats were derived from the sale of gold coins and ingots offered to customers at various outlets in the capital upon online orders and commission agreements. However, the profit drawn from the retail sales increased by 87 percent in the same period of this year. It boosted an increase in the volume of gold exported to the domestic market due to the growing demand for valuable products against the background of changes in tax and customs legislation in 2021. Thus, although the transfer of a part of gold items produced by the Company to local market affected the company's annual export plan, the production of new coins and ingots has led to a significant revival in the local retail market.
With the view to support the reforms towards the development of the jewellery industry in the country, AzerGold launched its first sales and exchange centre to realize the products made from local gold in September this year. In addition to 5, 10, 20-gram coins and ingots offered to the local retail market by the Company since 2019, new gold bars weighing 1, 10 ounces, 500 grams and 1 kilogram, as well as the coins with various designs were put up for sale in the centre located at 3 Bulbul Avenue, Baku. According to the recent market research, the Company's products are offered at the official sale and exchange centre with a minimum profit margin at best prices compared to the products of the same category in the local market.