“AzerGold” QSC-nin yeni törəmə cəmiyyəti təsis edilib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) ikinci törəmə şirkəti, “AzerBlast” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti (MMC) təsis edilib.
Sənaye əhəmiyyətli partlayıcı maddələrin istehsalı üzrə ixtisaslaşan şirkətin yaradılmasında məqsəd xüsusilə dağ-mədən və tikinti sənayesində istifadə edilən mülki partlayıcı maddələrə olan daxili tələbatın ödənilməsi və idxaldan asılılığın aradan qaldırılmasıdır.
Qeyd edək ki, dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı modeli əsasında təsis edilən şirkət 9 mart 2021-ci il tarixində dövlət qeydiyyatına alınıb. Törəmə cəmiyyətin ümumi səhmlərinin 51 faizi “AzerGold” QSC-yə, 49 faizi isə “DM Servis” MMC-yə məxsusdur.
Məlumat üçün qeyd edək ki, sözügedən mülki partlayıcılar sənayedə müxtəlif partlatma əməliyyatlarında, tunellərin, magistral yolların, su bəndlərinin tikintisində, eləcə də mədənlərin istismarında geniş istifadə olunur. “AzerBlast” MMC tərəfindən istehsal ediləcək məhsulların dağ-mədən və tikinti sənayesinin artım templəri fonunda əsas bazar Azərbaycan olmaqla beynəlxalq bazarlara çıxarılması nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə yaxın gələcəkdə Gəncə şəhərində qabaqcıl innovativ texnologiyaların tətbiqi ilə sənaye partlayıcılarının istehsalını həyata keçirəcək zavodun inşası planlaşdırılır. Zavodda istehsalat ekoloji norma və qaydalara uyğun təşkil ediləcək.
Sözügedən müəssisənin fəaliyyəti regionların 2019–2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı çərçivəsində daimi iş yerlərinin açılmasına, dağ-mədən sənayesinin yan sahələrinin və qeyri-neft sektorunun inkişafı, o cümlədən ixracın şaxələndirilməsinə xidmət edəcək.

AzerGold CJSC established its second subsidiary, AzerBlast Limited Liability Company. AzerBlast, specialized in the production of industrial explosives, was founded with the aim of meeting the domestic market demand for explosives in the mining and construction industries, eliminating dependence on their imports.
Notably, the Company, established upon the public-private partnership model, was subject to state registry on March 9, 2021. 51 percent of the total shares of the new subsidiary belong to AzerGold CJSC, while 49 percent - to DM Service LLC, the official partner of Orica-Nitro, one of the world leaders in the production of explosives and innovative systems, established in 2013.
It is worth noting that, the civil explosives are widely used in industry, i.e in the construction of tunnels, highways, dams, as well as the operation of mines. Against the background of the growth rate of the mining and construction industry, it is planned to bring the subsidiary's products to international markets while maintaining the local market as the main one. Thus, a new plant will be built for the production of industrial explosives via advanced innovative technologies. The production at the plant will be set up on the basis of international standards, in accordance with the environmental norms and rules.