“AzerGold” QSC-nin ixrac gəlirləri 1 milyard manatı ötüb
Azərbaycanın qeyri-neft-qaz sektorunu təmsil edən əsas ixracatçı dövlət şirkətlərindən biri olan “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) qızıl və gümüşün beynəlxalq bazarda satışı nəticəsində ölkə iqtisadiyyatına cəlb etdiyi ümumi vəsait 1 milyard 716 min 495 manata çatıb.
Belə ki, QSC-nin icra etdiyi 79-cu ixrac əməliyyatı nəticəsində 3.7 min unsiya qızıl, 11.4 min unsiya gümüş beynəlxalq bazarda realizə edilib və 12.8 milyon manat satış gəliri əldə edilib. Bununla QSC tərəfindən bütün fəaliyyət dövrü ərzində ixrac edilən qızılın həcmi 361.9 min unsiya, gümüşün həcmi isə 723.5 min unsiyaya çatıb.
İxrac əməliyyatları ilə yanaşı, yerli zərgərlik bazarının inkişafı məqsədilə daxili bazarda pərakəndə və xammal formasında satışlarını davam etdirən QSC-nin ümumi satış gəlirləri 1.042 milyard manatı üstələyib. Belə ki, ötən dövr ərzində 11.5 min unsiya qızıl, 77 min unsiya gümüş daxili bazarda realizə edilib.
Qeyd edək ki, 2017-ci ildə Daşkəsən rayonunda yerləşən yalnız 1 mədənin – “Çovdar” qızıl yatağının istismarı ilə yola çıxan “AzerGold” QSC ötən 7 il ərzində “Çovdar” yatağının cinahlarında, Daşkəsən və Göygöl rayonlarının ərazisində yerləşən daha 3 qızıl mədənini istismara verməyə nail olub. 2021-ci ildə “Ağyoxuş-1” qızıl mədənində istismar işləri tamamlanıb, “Çovdar”, “Mərəh” və “Tülallar” mədənlərində isə hasilat prosesi davam etdirilir. Paralel olaraq “AzerGold” QSC tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikası, Balakən və Kəlbəcər rayonlarında mövcud qızıl, mis və digər əlvan metal sahələrində müxtəlif mərhələlərdə olan kəşfiyyat və tədqiqat işlərini davam etdirir.

AzerGold’s export revenues exceeds 1 billion
AzerGold CJSC, one of the main exporting state companies representing the non-oil and gas sector of Azerbaijan, attracted 1 billion 716 thousand 495 manats to Azerbaijan's economy as a result of the sale of gold and silver in the international market.
Thus, as a result of the 79th export operation performed by the Company, AZN12.8mln income was derived from the sale of 3.7 thousand ounces of gold and 11.4 thousand ounces of silver in the international market. The volume of gold exported by AzerGold during the entire period of its operation reached 361.9 thousand ounces, while that of the silver reached 723.5 thousand ounces.
In addition to export operations, the total sales income of the Company, which continues to perform the retail sale of goods, as well as the raw materials in the domestic market for the development of the local jewelry market, exceeded AZN1,042bln. During this period, 11.5 thousand ounces of gold and 77 thousand ounces of silver were sold in the domestic market.
Notably, AzerGold CJSC, which started with the exploitation of only 1 mine - Chovdar located in Dashkasan region in 2017, has launched 3 more gold mines in the past 7 years located adjacent to the Chovdar field, in the territory of Dashkasan and Goygol districts. In 2021, the exploitation works in Agyokush-1 gold mine was completed, and the production process continued in the Chovdar, Marah, and Tulallar mines. Moreover, AzerGold CJSC continues the exploration and research works in the existing gold, copper, and other non-ferrous metal fields in Nakhchivan Autonomous Republic, Balaken, and Kalbajar regions.