“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Qana Respublikasının ölkəmizdəki yeni səfiri ilə görüşüb
18.02.2023
11:44
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Qana Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunan fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Oheneba Lesli Akua Akyaa Opoku-Vare ilə görüşüb.
Sədr iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlığın güclənməsi istiqamətində diplomatik fəaliyyətində səfirə uğurlar arzulayıb. Ölkəmizdə xidmətə başlamasından məmnun olduğunu bildirən diplomat fəaliyyəti dövründə Azərbaycanla Qana arasında dostluq münasibətlərinin və əməkdaşlıq əlaqələrinin istər ikitərəfli, istərsə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində möhkəmlənməsi, iqtisadi münasibətlərinin inkişafı, xüsusilə dağ-mədən sahəsində əməkdaşlığın qurulmasında səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd edib.
Görüşün davamında Z.İbrahimov “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət sahələri üzrə əldə etdiyi nailiyyətlər, Cəmiyyətin strateji planları və dağ-mədən sektorunda iqtisadi səmərəliliyin artırılması istiqamətində görülən işlər haqqında bəhs edib. Yarandığı dövrdən etibarən qabaqcıl korporativ idarəetmə prinsiplərinin tətbiq edildiyi “AzerGold” QSC-nin beynəlxalq şirkətlərlə uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsinin olduğunu bildirən Z.İbrahimov fəaliyyətin gələcəkdə ölkə hüdudlarından kənarda da genişləndirilməsinin QSC-nin strateji planlarına daxil olduğunu qeyd edib. Sədr mineral resurslarla zəngin olan Afrika qitəsinin də maraq dairəsində olduğuna diqqət çəkib.
Səfir Oheneba Lesli Akua Akyaa Opoku-Vare dağ-mədən sənayesinin Qana iqtisadiyyatının lokomotivi olduğunu, ölkəsinin zəngin qızıl, almaz, dəmir filizi, manqan, xromit, neft-qaz, eləcə də hidroenerji resurslarına malik olduğunu bildirib. Xanım səfir ölkəsinin əsas ixrac məhsullarından olan qızıl resurslarının istismarı istiqamətində əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Z.İbrahimov Qananın dağ-mədən sektoru ilə bağlı müəyyən məlumatların araşdırıldığını qeyd edərək, potensial əməkdaşlıq prespektivləri, təcrübə mübadiləsi, mədənlərə qarşılıqlı səfərlər, investisiya qoyuluşlarının cəlb edilməsi məsələləri haqqında ətraflı bəhs edib. Qızıl mədənləri üzrə dövlət büdcəsindən asılılığını tam olaraq aradan qaldıran dövlət şirkətinin yeni və faydalı təşəbbüslərə, o cümlədən təcrübə mübadiləsinə açıq olduğu diqqətə çatdırılıb. Bu xüsusda dağ-mədən sənayesi üzrə müvafiq qurumlar, dövlət və özəl şirkətlərlə əməkdaşlıq perspektivlərinin tərəflər arasında dəyərləndirilməsinin mümkünlüyü qeyd edilib.
Daha sonra leqal mədənçiliyinin təşviqi, ətraf mühitin mühafizəsi, sağlamlıq və əməyin təhlükəsizliyi, eləcə də digər qarşılıqlı maraq doğuran mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

AzerGold’s Chairman meets ambassador of Ghana to the Republic of Azerbaijan
The Chairman of the Executive Board of AzerGold Closed Joint Stock Company Zakir Ibrahimov met newly-appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Ghana Oheneba Lesli Akua Akyaa Opoku-Vare.
The chairman wished the ambassador success in her diplomatic activity towards strengthening the existing cooperation between the two countries.
Expressing her satisfaction at the start of service in our country, the diplomat noted that during her career, she will use best efforts in fostering friendly relations and cooperative relations and developing economic relations between Azerbaijan and Ghana, especially in the field of mining within the framework of both bilateral and international organizations.
Zakir İbrahimov spoke about the achievements, the strategic plans of "AzerGold" CJSC and the actions taken towards increasing economic efficiency in the mining sector. Referring to the effective application of advanced corporate management principles by AzerGold, which has had a successful experience of cooperation with international companies, chairman noted that further expansion of activities beyond the borders of the country is included in the strategic plans of the Company. The chairman underlined that the African continent, which is rich in mineral resources, is also of interest of the Company.
Ambassador Oheneba Leslie Akua Akyaa Opoku-Ware said that the mining industry is the locomotive of Ghana's economy, and the country has rich resources of gold, diamonds, iron ore, manganese, chromite, oil and gas, as well as hydropower. The ambassador pointed out Ghana’s interest in expansion of cooperation towards promoting exploitation of gold resources, which are the main export products of the country.
Highlighting the investigations carried out by the Company about the mining sector of Ghana, Chairman spoke about potential cooperation prospects, interchange of experience, mutual visits to mines, investment potential. It was pointed out that the Company, which has completely eliminated its dependence on the state budget for gold mines, is open to new and effective initiatives, as well as the exchange of best practices. In this regard, the parties brought into the picture the possibility of evaluating the cooperation prospects with relevant institutions, state and private companies of the mining industry.
Then, parties had a broad exchange of views on the promotion of legal mining, environmental protection, health and labor safety, as well as other topics of mutual interest.