“AzerGold” QSC fişinq hücumları ilə bağlı vətəndaşlara növbəti dəfə çağırış edir
Rəqəmsal risklərin geniş vüsət aldığı dövrdə nüfuzlu şirkətlərin, müxtəlif dövlət və özəl sahibkarlıq müəssisələrinin adından sosial media resurslarında saxta reklam kampaniyalarının təşkili davam etdirilir.
Kiberdələduzluq aktlarının “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) də adından törədildiyini nəzərə alaraq, ictimaiyyəti bir daha diqqətli olmağa, saxta reklam kampaniyalarına aldanmamağa çağırırıq. Belə ki, fişinq xarakterli hücumlar zamanı “AzerGold” QSC sosial şəbəkə platformalarında müxtəlif “investisiya” layihələrinin təşkilatçısı kimi təqdim edilir, Səhmdar Cəmiyyətin rəsmi saytının imitasiya olunmuş versiyasına istinad olunur, imic xarakterli videoçarxlar xüsusi proqramlar vasitəsilə kontekstdən çıxarılaraq, fişinq aləti kimi istifadə edilir. Beləliklə, vətəndaşlar bu və ya digər “layihə”dən faydalanmağa dəvət edilir.
Kiberdələduzların cəlbedici vədlərinə aldanan vətəndaşlara xarici ölkələrə məxsus mobil telefon nömrələrindən zənglər edilir və onların maliyyə xarakterli fərdi məlumatlarını əldə etməyə, maliyyə vəsaitlərini mənimsəməyə cəhdlər olunur.
Bütün bunlar nəzərə alınaraq, Səhmdar Cəmiyyətin fəaliyyəti ilə bağlı məlumatları şirkətin rəsmi informasiya resurslarından, həmçinin etibarlı mənbələrdən almağı, dələduzluq məqsədi daşıyan bu cür hallarla qarşılaşdıqda təqdim edilən keçidlərə daxil olmamağı, dərhal müvafiq hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət etməyi tövsiyə edirik.

AzerGold CJSC to Reappeal to Citizens Regarding Phishing Attacks
In the era of widespread digital risks, fake advertising campaigns continue to be arranged on social media resources on behalf of reputable companies and various state and private business entities.
Considering the acts of cyber fraud committed on behalf of AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC), we urge the public to be careful and not to be deceived by fake advertising campaigns. Thus, during phishing attacks, AzerGold CJSC appears to be the organizer of various ‘investment’ projects on social network platforms, a link is given to a simulated version of the official website of the Joint-Stock Company, and image videos are taken out of context using special software and used as a phishing tool. Thus, citizens are invited to benefit from one or another ‘project.’
Citizens, deceived by the attractive promises of cyber fraudsters, are called from foreign mobile phone numbers to obtain their personal financial data and appropriate funds.
Considering all this, we recommend you get information on the Joint-Stock Company’s activity from its official information resources and other reliable sources and not click the links provided but immediately contact appropriate law enforcement agencies when faced with such fraudulent actions.