“AzerGold” QSC Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda fəaliyyətini genişləndirir
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) fəaliyyətə başladığı dövrdən Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda qanunsuz istismar faktlarının araşdırılmasına xüsusi diqqət ayırıb. Ermənistan və bəzi Avropa şirkətlərinin qanunsuz əməllərinə hüquqi qiymətin verilməsi məqsədilə fəaliyyət 2023-cü ildə də davam etdirilib. Vətən müharibəsindən daha əvvəl, 2018-ci ildə başladılan bu proses işğal faktına son qoyulduqdan sonra daha geniş miqyas alıb. 2022-ci ildən “AzerGold” bu istiqamətdə fəaliyyətini İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti ilə birgə əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirir.
Həmçinin “AzerGold” QSC 2022-ci ildən Kəlbəcər rayonunun inzibati ərazisində yerləşən “Tutxun” nəcib metal təzahürləri sahəsində mərhələli kəşfiyyat-axtarış işlərinə başlayıb. Axtarış işləri yalnız minalardan təmizlənmiş sahələrdə aparılır. Belə ki, “Tutxun” sahəsində 273 km2 ərazidə tədqiqatların aparılması planlaşdırılsa da, 2023-cü ilin sonuna qədər minalardan təmizlənmiş 57 km2 ərazidə geoloji axtarış işlərinin icrası mümkün olub. İlkin nəticələr kafidir, tədqiqatlar davam etdirilir. Cari il daha 32 km2 sahənin geoloji axtarış işləri üçün ayrılması nəzərdə tutulub. Hazırda ərazi Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) mütəxəssisləri tərəfindən mina və digər partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənir.
Torpaqların minalardan təmizlənməsi ilə əlaqədar yaranan vaxt itkisini qismən kompensasiya etmək məqsədilə 2022-ci ildə Cənubi Qafqaz regionunda ilk dəfə olaraq hiperspektral peyk çəkilişləri həyata keçirilib. Çəkilişlər Kəlbəcər rayonunu, eləcə də Laçın rayonunun bir hissəsini əhatə etməklə, ümumilikdə 1624 km2 sahədə icra edilib.
Bundan başqa, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq QSC-nin öhdəliyinə mineral xammal ehtiyatlarının monitorinqi, təftişi, axtarışı, qiymətləndirilməsi kimi bir sıra vacib tapşırıqlar qoyulub. 2022-2026-cı illəri əhatə edən Dövlət Proqramı çərçivəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun mövcud təbii sərvətlərindən Azərbaycan xalqının mənafeyi naminə istifadə edilməsi istiqamətində Azərbaycan dövlətinin yürütdüyü siyasətə “AzerGold” dəstəyini göstərməyə davam edir.

AzerGold CJSC to Expand its Activities in Karabakh and East Zangezur
Since its establishment, AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) has paid special attention to the investigation of illegal exploitation facts in Karabakh and East Zangezur. In 2023, this activity continued to give a legal assessment of the illegal actions of Armenian and some European companies. Started in 2018 before the Patriotic War, this process gained a wider scale after the occupation ended. Since 2022, AzerGold has been acting in this field in cooperation with the State Service for Property Issues under the Ministry of Economy.
Since 2022, AzerGold CJSC has also started phased prospecting and exploration in the Tutkhun noble metal manifestation area located in the administrative territory of Kalbajar district. Exploration is only performed in areas cleared of mines. Thus, despite the planned survey in the Tutkhun area of 273 km2, by the end of 2023, we managed to perform geological exploration in an area of 57 km2, cleared of mines. Preliminary results are satisfactory, and the exploration is ongoing. This year, it is planned to allocate for geological exploration another 32 km2 area. Currently, that area is being cleared of mines and other unexploded ordnance by the experts of the Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA).
In 2022, hyperspectral satellite images were first taken in the South Caucasus region to partially compensate for the loss of time caused by land demining. Shooting was performed for a total area of 1,624 km2, covering the Kalbajar region and partly, the Lachin region.
Also, under the I State Program on the Great Return to the De-occupied Territories of the Republic of Azerbaijan approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 16, 2022, important tasks have been charged to the CJSC such as monitoring, inspection, exploration, and assessment of mineral resources. AzerGold continues to support the policy pursued by Azerbaijan in the field of using the available natural resources of Karabakh and East Zangezur for the benefit of the Azerbaijani people as part of the State Program for 2022-2026.