“Kreativ Media - Bakı” məzmun və “Yaşıl həmrəylik və dayanıqlı inkişaf mediada” ideya müsabiqələrinin qalibləri mükafatlandırılıb
09.12.2024
17:14
Medianın İnkişafı Agentliyi və “AzerGold” QSC-nin birgə təşkilatçılığı ilə oktyabrın 1-dən 20-dək elan edilən “Kreativ Media - Bakı” məzmun müsabiqəsinin mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin Media dəstək layihələri, strateji planlaşdırma və informasiya texnologiyaları departamentinin direktoru Ləman İsgəndərova qeyd edib ki, çağdaş medianın tələblərinə cavab verən, gənc, dinamik, istedadlı və bacarıqlı jurnalistlərin hazırlanması olduqca vacibdir və “MEDİAlab” layihəsi çərçivəsində təşkil olunan “Kreativ Media - Bakı” məzmun müsabiqəsi bu istiqamətdəki mühüm təşəbbüslərdəndir.
Qeyd olunub ki, müsabiqə müddəti ərzində Medianın İnkişafı Agentliyinin Naxçıvan regional idarəsinin müdiri Vəfa İsgəndərova və Bakı Dövlət Universitetinin Yeni media və kommunikasiya nəzəriyyəsi kafedrasının dosenti Könül Niftəliyevanın iştirakı ilə "Kreativ Media - Bakı" məzmun müsabiqəsinin finalçıları ilə mentorluq görüşü keçirilib. Görüş zamanı mentorlar gənclərin hazırladıqları onlayn qəzet və süjet materiallarını təhlil edib, öz tövsiyələrini veriblər.
“AzerGold” QSC-nin müşaviri Leyla Sadıxova qlobal ətraf mühit məsələlərinin və dayanıqlı inkişafın artıq dünyada yeni məzmun kəsb etdiyini qeyd edib. O, “Kreativ Media - Bakı” məzmun müsabiqəsinin mövzularının müasir dövrün çağırışları ilə uzlaşdığını bildirib, gənclərin hazırladıqları reportajlarda iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizədə yeni yanaşmaların əks etdirilməsini və gənclərin yaradıcı yanaşmalarını xüsusilə təqdir edib.
Sonda müsabiqənin qalibləri təltif olunub.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin jurnalistika və kommunikasiya ixtisasında təhsil alan, bu sahəyə marağı olan gənclər üçün “Yaşıl həmrəylik və dayanıqlı inkişaf mediada” ideya müsabiqəsi keçirilib.
Tədbirdə Gənclər siyasəti və gənclərlə iş sahəsində xüsusi fərqlənməyə görə 2024‑cü il Gənclər üçün Prezident mükafatçısı, Gənclər və İdman Nazirliyinin Beynəlxalq Əlaqələr sektorunun müdiri Zərifə Zülfüqarova tərəfindən “Yaşıl həmrəylik və dayanıqlı inkişaf mediada” ideya müsabiqəsi çərçivəsində davamlı tərəqqinin əsas prinsipləri və məqsədləri haqqında geniş məlumatlandırma sessiyası keçirilib, sözügedən müsabiqənin hazırlıq prosesi və istiqamətlərinə dair informasiya verilib. Daha sonra iştirakçılar 30 dəqiqə ərzində “Ekoloji təşəbbüslər: “Yaşıl düşüncə”” və “Sıfır Emissiya: Sağlam gələcək” mövzuları üzrə təqdimat hazırlayıblar. Tədbir çərçivəsində qaliblər müəyyənləşdirilərək mükafatlandırılıblar. Bildirilib ki, bu cür layihələr gənclərin müvafiq sahədəki bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməyə xidmət edərək, onların innovativ təşəbbüsləri irəli sürmələri üçün böyük imkan yaradır.

Awarding the competition winners of the Creative Media – Baku and Green Solidarity and Sustainable Development in Media
09.12.2024
17:14
The awarding ceremony of the Creative Media – Baku content competition, announced from October 1 to 20 by the organization of the Media Development Agency and AzerGold CJSC was organized for the winners.
Training of young, vigorous, talented and skilled journalists who meet the requirements of contemporary media is very urgent and the Creative Media – Baku content competition organized within the MEDIAlab project is one of the important initiatives in this direction, mentioned Laman Isgandarova at her speech, Director of the Media Support Projects, Strategic Planning and Information Technologies Department of the Media Development Agency.
A mentor meeting has been organized during the competition period, for the finalists of the Creative Media – Baku content competition with the participation of Vafa Isgandarova, Head of Nakhchivan Regional Office of the Media Development Agency, and Konul Niftaliyeva, Associate Professor at New Media and Communication Theory Department of Baku State University. During the meeting, the mentors analyzed the online newspaper materials and stories by the young journalists and provided them with appropriate recommendations.
Global environmental issues and sustainable development have already acquired a new content and the topics covered by the Creative Media – Baku content competition meet the challenges of the modern world, said Leyla Sadikhova, Advisor at AzerGold CJSC. She highly appreciated the reportages of the young journalists which reflected creative and new approaches in fighting against climate changes.
At the end of the ceremony, the winners of the competition were awarded.
An idea competition entitled Green Solidarity and Sustainable Development in Media was also organized within the ceremony for young students who study journalism and communication or are interested in these spheres.
Zarifa Zulfugarova, the winner of the 2024 Presidential Award for the Youth with special distinction in the field of youth policy and working with the youth, Head of the International Relations Section of the Ministry of Youth and Sports, informed the participants of the event about the main principles and objectives of sustainable development within the idea competition of Green Solidarity and Sustainable Development in Media, and about the preparation process and guidelines of the competition. Following the session, within 30 minutes the participants prepared presentations on the topics Environmental Initiatives: Green Ideas and Zero Emission: Healthy Future. The best presentations were awarded at the event. The importance of such projects which serve to develop the knowledge and skills of young students, and which provide great opportunities for their initiatives was highlighted during the ceremony.