Zakir İbrahimov İtaliyanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov iyulun 24-də İtaliyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Klaudio Taffuri ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin zəngin tarixə malik olduğunu, dostluq və qarşılıqlı hörmətə əsaslandığını qeyd edən Z.İbrahimov iki ölkə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, iqtisadi əməkdaşlığın da yüksələn xətlə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb.
İdarə Heyətinin sədri “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət sahələri üzrə əldə etdiyi nailiyyətlər, QSC-nin strateji planları və dağ-mədən sektorunda görülən işlər haqqında danışıb. Z.İbrahimov Daşkəsən dəmir filizi yataqlarının istismarı, dəmir filizinin istehsalı zəncirinin təşkili üçün müvafiq istehsalat infrastrukturunun qurulması layihəsi çərçivəsində dünyada patent texnologiyaya malik əsas təchizatçılardan hesab edilən İtaliyanın tanınmış “Danieli” şirkəti ilə danışıqların aparıldığını qeyd edib. Dəmir filizi istehsalı çərçivəsində son məhsul olaraq HBİ (hot briquetted iron – isti briketləşmiş dəmir) xammalının istehsalının planlaşdırıldığını deyən Z.İbrahimov gələcəkdə daxili bazarın tələbatı ödənilməklə bu məhsulun İtaliya və digər Avropa ölkələrinə ixracının da mümkünlüyünə toxunub. HBİ xammalının istehsalının daha ekoloji təmiz texnologiya əsasında təşkili istiqamətində fəal çalışmaların davam etdiyini qeyd edən İdarə Heyətinin sədri Avropada istehsalatda ətraf mühitə təsirlərlə bağlı tətbiq edilən qanunvericiliyinin tələblərini nəzərə alaraq, Azərbaycanın bu məhsuluna böyük marağın yaranacağına ümid etdiyini bildirib.
Eyni zamanda İdarə Heyətinin sədri yeni mədənlərin işə salınması, o cümlədən kəşfiyyat, texniki-iqtisadi əsaslandırma, layihələndirmə, tikinti və istismar mərhələləri barədə geniş məlumat verib və bu mərhələlərdə də ixtisaslaşmış İtaliya şirkətləri ilə əməkdaşlığa hazır olduqlarını qeyd edib.
Bildirilib ki, QSC hazırda 3 mədən layihəsi – “Çovdar”, “Mərəh” və “Tülallar” qızıl yatağının istismarını, eləcə də 1 dəmir filizi yatağı – “Cənub-şərq” mədəninin işlənməsini həyata keçirir. Paralel olaraq Naxçıvan Muxtar Respublikası, Kəlbəcər və Balakən rayonlarında mövcud qızıl, mis və digər əlvan metal sahələrində müxtəlif mərhələlərdə olan kəşfiyyat və tədqiqat işlərinin davam etdirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Öz növbəsində, Azərbaycanın İtaliya üçün vacib tərəfdaş olduğunu qeyd edən Klaudio Taffuri ölkəsinin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində Azərbaycanın mühüm rol oynadığını bildirib. İki ölkə arasında əməkdaşlığın yeni istiqaməti kimi, dağ-mədən sahəsində müştərək fəaliyyətin yaradılması ilə bağlı fikir mübadiləsinin aparılmasının vacibliyi qeyd edən səfir “AzerGold” QSC-nin hasilat və istehsalat fəaliyyəti ilə tanış olmaqda maraqlı olduğunu dilə gətirib. Bu xüsusda yaxın aylarda QSC-nin Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsinə tanışlıq səfərinin təşkili ilə bağlı razılıq əldə edilib.

Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold Closed Joint Stock Company met Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Azerbaijan Claudio Taffuri on July 24.
Noting that Azerbaijan-Italy relations have a rich history and are based on friendship and mutual respect, Zakir Ibrahimov pointed out developing economic cooperation between the two countries in all fields.
Negotiations are underway with the well-known Italian company Danieli, which is considered one of the main suppliers of patented technology in the world, within the framework of the project for the exploitation of Dashkasan iron ore deposit and the construction of the relevant infrastructure for the organization of the iron ore production chain, Zakir Ibrahimov mentioned in the meeting.
The Chairman spoke about the Company’s achievements, strategic plans in its fields of activity, and the work accomplished in the mining sector. Zakir Ibrahimov said that the production of HBI (hot briquetted iron) is planned as the final product within the framework of iron ore production and touched on the possibility of exporting this product to Italy and other European countries in the future after meeting the demand of the domestic market. Drawing attention to the active efforts towards the production of HBI on the basis of more environmentally friendly technology, Chairman expressed his hope that amid the requirements of the legislation applied in Europe regarding the environmental impact of production, there will be great interest in this product of Azerbaijan.
Besides, the Chairman gave extensive information about the stages of launching new mines, as well as exploration, feasibility study, design, construction and operation, and announced readiness for cooperation with specialized Italian companies in these stages as well.
AzerGold is currently implementing 3 mining projects, such as Chovdar, Marah and Tulallar gold deposits, as well as 1 iron ore deposit - Southeast mine. In addition, it was emphasized that exploration and research works are underway in the existing gold, copper and other non-ferrous metal fields in Nakhchivan Autonomous Republic, Kalbajar and Balakan districts.
Saying that Azerbaijan is an important partner for Italy, Claudio Taffuri noted that Azerbaijan plays an essential role in ensuring the energy security of his country.
Emphasizing the importance of exchanging ideas on the establishment of joint activities in the field of mining as a new direction of cooperation between the two countries, the ambassador expressed his interest in getting acquainted with the production activities of AzerGold CJSC. In this regard, an agreement was reached on the organization of a familiarization visit to the Chovdar Integrated Regional Processing Area of the CJSC located in the Dashkasan district in the coming months. Other issues of mutual interest were also discussed at the meeting.