“AzerGold” QSC-nin yeni istiqraz layihəsi ilə bağlı “Açılış zəngi” mərasimi keçirilib
Yanvarın 29-da Bakı Fond Birjasında “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) istiqrazlarının mütəşəkkil kapital bazarlarına daxil olması münasibətilə “Açılış zəngi” mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Bakı Fond Birjasının İdarə Heyətinin üzvü – Baş Kommersiya inzibatçısı Oqtay Qasımov, “AzerGold” QSC-nin Maliyyə şöbəsinin müdiri Turan Hacıyev və “PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin direktor müavini Vladimir Paxomov iştirak ediblər.
Qeyd olunub ki, “AzerGold” QSC-nin nominal dəyəri 100 ABŞ dolları, tədavül müddəti 3 il, ümumi dəyəri 20,000,000 (iyirmi milyon) ABŞ dolları olan istiqrazları illik 6% kupon dərəcəsi ilə emissiya edilməklə ölkəmizin qiymətli kağızlar bazarının inkişafına, vətəndaşlara mənfəətli və etibarlı investisiya imkanı yaratmağa xidmət edir.
Bildirilib ki, “AzerGold” QSC tərəfindən istiqrazlar ilk dəfə 2020-ci ildə Bakı Fond Birjasında hərrac üsulu ilə kütləvi ticarətə buraxılıb. “PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin anderrayter qismində çıxış etdiyi “AzerGold” istiqrazları 3 illik tədavül müddəti ərzində investorlara 2,400,000 ABŞ dolları məbləğində faiz gəlirləri qazandırıb.
Əlavə edilib ki, yeni istiqrazların tədavülü də kapital bazarında maliyyə alətlərinin şaxələndirilməsinə və investorlar üçün münbit sərmayə mühitinin formalaşdırılmasına mühüm töhfələr verəcək.
Mərasimin sonunda emitent – “AzerGold” QSC, Bakı Fond Birjası və “PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin nümayəndələri tərəfindən istiqrazların ilkin bazarda ticarətə buraxılışını simvolizə edən zəng çalınıb. Beləliklə, istiqrazların Bakı Fond Birjasının ticarət platformasında ticarətinə başlanılıb.

Ring the Bell Ceremony for AzerGold CJSC’s New Bond Project Was Held
On January 29, a Ring the Bell ceremony was held at the Baku Stock Exchange for trading new bonds of AzerGold Closed Joint Stock Company (CJSC) on the recognized capital market.
The ceremony was attended by a member of the Board - Chief Commercial Administrator of the Baku Stock Exchange Ogtay Gasimov, Head of the Finance Department of AzerGold CJSC Turan Hajiyev, and Deputy Director of PASHA Capital Investment Company CJSC Vladimir Pakhomov.
It was noted that AzerGold CJSC’s bonds with a nominal value of USD 100, a maturity of 3 years, and a total value of USD 20,000,000 (twenty million), issued with a 6% annual coupon rate, will contribute to the development of the country’s security market and provide citizens with beneficial and reliable investment opportunities.
It was reported that AzerGold CJSC’s bonds were first introduced at the Baku Stock Exchange through auction in 2020. AzerGold’s bonds, underwritten by PASHA Capital Investment Company CJSC, yielded interest income of USD 2,400,000 to investors over the 3-year maturity period.
It was added that the circulation of new bonds on the capital market will contribute significantly to the diversification of financial instruments and the creation of a favorable capital environment for investors.
At the end of the ceremony, representatives of the issuer - AzerGold CJSC, the Baku Stock Exchange, and PASHA Capital Investment Company CJSC rang a bell, marking the trading of bonds on the primary market. Thus, the trading of bonds on the trading platform of the Baku Stock Exchange has started.