“MEDİAlab” layihəsi çərçivəsində “Yeni media mühitində təhsil və məşğulluq imkanları” adlı hesabat konfransı keçirilib
29.11.2023
16:56
29 noyabr 2023-cü il tarixində Medianın İnkişafı Agentliyinin təşkilatçılığı ilə “MEDİAlab” layihəsi çərçivəsində “Yeni media mühitində təhsil və məşğulluq imkanları” adlı hesabat konfransı keçirilib.
Konfransın açılış mərasimində çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov dünya miqyasında rəqəmsal texnologiyaya sürətli keçidinin, iqtisadiyyatın bütün ənənəvi sahələrində olduğu kimi media sahəsində də innovasiya və texnologiyaların tətbiqinin və ən əsası bunu bacara bilən kadrların hazırlanmasının zəruriliyini qeyd edib. O bildirib ki, “MEDİAlab” layihəsinin fəaliyyət planının tədris proqramına uyğunlaşdırılması məqsədilə layihənin tərəfdaş universitetlərində təhsil alan 1000-ə yaxın tələbə arasında keçirilən sorğu nəticələrinin data əsaslı təhlili, media subyektləri ilə davamlı iş və çoxtərəfli kommunikasiya əsasında inkişafla bağlı hiss edilən ehtiyaclar, media sahəsində məşğulluqla bağlı həm yerli, həm də beynəlxalq tendensiyaların müqayisəli analizi və gənclərə məşğulluq imkanlarının yaradılmasının beynəlxalq təcrübədə verdiyi müsbət nəticələr bir daha gənclərə və gələcəyə ümidli olmağa əsas yaradır. Əhməd İsmayılov vurğulayıb ki, bu günki gündə qısa bir müddətdə layihə çərçivəsində əldə edilən uğurlar və növbəti mərhələdə bu sahədə təcrübə və məşğulluq imkanları ilə bağlı daha təkmil mexanizmlərin hazırlanması məqsədilə imzalanan Çoxtərəfli Əməkdaşlıq Memorandumu hər bir tərəfdən prosesin dəstəklənməsi və ümumi yanaşmanın uyğunluğunun göstəricisidir.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli media sahəsində işəgötürənlərə dəstək xidmətinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, eyni zamanda, bu istiqamətdə davamlı tədbir və proqramların təşkili məqsədilə imzalanan Çoxtərəfli Əməkdaşlıq Memorandumu haqqında öz fikirlərini bölüşüb.
Konfrans zamanı “MEDİAlab” layihəsi çərçivəsində təşkil edilən tədbirlərdən görüntülərin əks olunduğu videoçarx nümayiş olunub. Sonra Medianın İnkişafı Agentliyinin “Media dəstək layihələri və strateji planlaşdırma” şöbəsinin müdiri Ləman İsgəndərova çıxışı zamanı layihə haqqında ətraflı məlumat verərək “MEDİAlab” layihəsi çərçivəsində 1 il ərzində həyata keçirilən tədbirlər və əldə olunan nəticələrlə bağlı təqdimatla çıxış edib. Təqdimatın tərkibində  “MEDİAlab” layihəsinin məqsədləri, iş mexanizmləri, gənclərin müvafiq sahədə inkişafı üçün yaradılan imkanlar və nəzərdə tutulan fəaliyyət istiqamətləri əhatə olunub.
Tədbir çərçivəsində istedadlı və təşəbbüskar gənclərin seçilməsi, müvafiq istiqamətlər üzrə potensial kadrların müəyyənləşdirilməsi məqsədilə ilə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi və "AzerGold" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı sayəsində  təşkil edilən  “Kreativ Media - Bakı” adlı məzmun müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb, qalib seçilən 20-ə yaxın gəncə mükafatlar təqdim edilib.
Konfransın sonunda layihənin əsas tərəfdaşları olan ali təhsil müəssisələrindən əlaqələndirici şəxslərə ümümi layihənin təşkilində göstərdikləri dəstək, bu sahənin inkişafına verdikləri töhfəyə və səmərəli əməkdaşlığa görə, layihə çərçivəsində seçilən MEDİA səfirlərinə isə fəal iştiraklarına görə təşəkkürnamələr təqdim edilib.
Qeyd edək ki, “MEDİAlab” layihəsinin əsas məqsədi media sahəsində innovasiya və inkişaf yönümlü fəaliyyətin davamlılığının təmin edilməsi, təhsil prosesində ənənəvi medianın rəqəmsal mediaya inteqrasiyasının dəstəklənməsi, texnoloji transformasiya zəncirinin əsas halqalarından olan insan resurslarının inkişafı üçün müvafiq sahədə kadr potensialının artırılması, media subyektləri və ali təhsil müəssisələri arasında qarşılıqlı fəaliyyət və əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dəstək göstərilməsi, gənclərə rəqəmsal media bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi üçün əlverişli ekosistemin yaradılmasıdır.

A Report Conference ‘Education and Employment Opportunities in the New Media Environment’ Was Held as Part of the MEDIAlab Project
29.11.2023
16:56
On November 29, 2023, the Media Development Agency arranged a report conference ‘Education and Employment Opportunities in the New Media Environment’ as part of the MEDIAlab project.
Speaking at the conference opening ceremony, the Executive Director of the Media Development Agency, Ahmad Ismayilov noted the need for a rapid transition to digital technology on a global scale, the implementation of innovation and technology in the media field, and most importantly, training competent personnel for this. He emphasized that the data-based analysis of surveys conducted to adapt the MEDIAlab project’s action plan to the curriculum among about 1,000 students studying at the partner universities of the project, the identification of the perceived development-related needs based on continuous work and multilateral communication with media entities, comparative analysis of local and international trends of employment in the media field, and the positive results in creating employment opportunities for young people, achieved in international practice, once again give reason to hope for youth and the future. Ahmad Ismayilov stressed that the success achieved under the project for a short period and the Multilateral Cooperation Memorandum signed to develop more advanced mechanisms related to experience and employment opportunities in this field at the next stage are an indicator of the comprehensive support for the process and the conformity of the general approach.
Speaking at the event, , the Chairman of the Board of the Azerbaijan Public Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population, Mustafa Abbasbayli shared his views on the Multilateral Cooperation Memorandum signed to expand the scope of support services for employers in the field of media and arranging regular events and programs in this area.
During the conference, a video from the events arranged as part of the MEDIAlab project was demonstrated. Later, the Director of the Media Support Projects and Strategic Planning Department of the Media Development Agency, Laman Isgandarova, provided detailed information on the project and made a presentation of the actions and results achieved under the MEDIAlab project over 1 year. The presentation comprised the MEDIAlab project’s objectives, operation mechanisms, the opportunities created for the development of youth in the appropriate field, and the planned areas of activity.
As part of the event, the results of the ‘Creative Media – Baku’ content competition, jointly arranged by the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan and AzerGold Closed Joint-Stock Company to select talented and entrepreneurial youth and identify potential staff in the appropriate fields, were announced and prizes awarded to about 20 winners.
At the end of the conference, letters of thanks were presented to coordinators from higher education institutions – key project partners for their overall support for the project arrangement, contribution to the development of this field, and effective cooperation, and the MEDIA ambassadors distinguished for their active participation in the project.
Note that the key goal of the MEDIAalab project is to ensure the sustainability of innovation and development-oriented activity in the field of media, support the integration of traditional media into digital in the educational process, increase the talent pool in the appropriate field for the development of human resources, who are the main links of the technical transformation chain, support the expansion of interaction and cooperation between media entities and higher educational institutions, and create a favorable ecosystem for improving digital media skills of youth.