Daşkəsəndə qiymətli metal emalı zavodu tam rejimdə işə salınıb
“AzerGold” QSC-nin Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində (ÇİRES) inşa olunan Çəndə Qələviləşdirmə Zavodu tam rejimdə işə salınıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin rəisi, “AzerGold” QSC-nin Müşahidə Şurasının sədri Mətin Eynullayev, Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Orxan Abbasov və “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov ÇİRES-də qiymətli metal filizlərinin çəndə qələviləşdirmə (CIL – Carbon in Leach) texnologiyası ilə emalını həyata keçirəcək zavodun fəaliyyəti, eləcə də “Çovdar" mədənində hasilat və tullantıların idarə olunması prosesi ilə tanış olublar. Tanışlıq səfərində, həmçinin Harvard Kennedi Məktəbinin professoru Xuan Ximenez və Harvard Beynəlxalq İnkişaf Mərkəzinin Laboratoriyasının tədqiqatçıları iştirak ediblər.
Zavod Daşkəsən və Göygöl rayonlarında yerləşən qızıl mədənlərindən hasil edilən qiymətli metal filizlərinin emalında səmərəliliyin daha da artırılması məqsədilə inşa edilib. “AzerGold” QSC tərəfindən zavodla bağlı layihənin icrası üçün tələb olunan 383 milyon manat vəsait daxili imkanlar hesabına təmin edilib. Bölgədə əhalinin məşğulluğunun artırılmasına töhfə olan layihənin icrası ilə daha 101 daimi iş yeri yaradılıb. Bununla da “Çovdar” layihəsi çərçivəsində regionda məşğulluğa cəlb edilən vətəndaşların sayı 2400 nəfərə yaxınlaşıb.
2017-ci ildən “Çovdar” qızıl mədənində hasilata başlayan “AzerGold” QSC yataqda geniş geoloji tədqiqatlar aparıb. Nəticədə, qızıl mədəninin ehtiyatları artırılıb, “Ağyoxuş” qızıl yataqları qrupu və “Mərəh” qızıl yatağı kəşf edilib. Ötən əsrin 80-ci illərində potensial filizləşmə zonası kimi müəyyən edilmiş “Tülallar” qızıl yatağı isə müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq geniş tədqiq olunub. Bununla yanaşı, qeyd edilən hər üç yataq istismara verilib. “Çovdar” mədənində oksid filizləri ilə yanaşı, tranzit və sulfid filizləri hesabına satıla bilən qızıl ehtiyatı 179 min unsiyadan 609 min unsiyayadək artırılıb, mədənin istismar müddəti 2029-cu ilədək uzadılıb. Cinahlarda yerləşən mədənlər hesabına isə ümumi qızıl ehtiyatı 778 min unsiyaya çatdırılıb.
2020-ci ildə qiymətli filizlərin emalı prosesində maddi-texniki resurslardan mərkəzləşdirilmiş qaydada istifadə məqsədilə Çovdar Filiz Emalı Sahəsinin bazasında ÇİRES təşkil edilib. Ümumi sahəsi 535 hektar olan regional emal sahəsində inşa edilən yeni zavodun təyinatı filiz emalının optimal texnoloji üsulla həyata keçirilməsidir. İllik 1,1 milyon ton filizüyütmə potensialına malik zavodun fəaliyyəti nəticəsində filizlərin tərkibindən və metallurji xüsusiyyətlərindən asılı olaraq qızılın 90%-dək alınması təmin olunacaq.
Layihənin icrası zamanı bütün təhlükəsizlik normalarına ciddi riayət olunub. Layihə üzrə istehsalın ekoloji norma və standartlara uyğunluğu Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Dövlət Ekoloji Ekspertiza Agentliyi tərəfindən təsdiqlənib. Zavodda işçilərin sağlamlığı və əməyin təhlükəsizliyi üçün müvafiq idarəetmə sistemi qurulub.
ÇİRES-də çəndə qələviləşdirmə texnologiyası Böyük Britaniya şirkətinin hazırladığı texnoloji dizayn əsasında layihələndirilərək Koreya şirkəti tərəfindən inşaatına nəzarət həyata keçirilib. Türkiyə şirkətinin əsas podratçı qismində iştirakı ilə inşa edilən, Almaniya, İsveç, İsveçrə, Kanada və Türkiyə istehsalı olan müasir avadanlıqlarla təchiz olunan zavod və köməkçi infrastruktur obyektləri ümumilikdə 22 ay ərzində tam hazır vəziyyətə gətirilib.
Yeni zavodun tam gücü ilə fəaliyyətə başlaması regional sosial-iqtisadi inkişafa, qiymətli metalların ixrac potensialının artmasına töhfə verəcək.

Precious Metal Processing Plant in Dashkasan is put into full operation
The Carbon-in-Leach (CIL) Plant, built in Chovdar Integrated Regional Processing Area (CIRPA) of AzerGold CJSC in Dashkasan was put into full operation.
Mikayil Jabbarov, Minister of Economy, Matin Eynullayev, Chief of the State Service on Property Issues under the Ministry of Economy and Chairman of Supervisory Board of AzerGold CJSC, Orkhan Abbasov, Head of Dashkasan Region Executive Power and Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, got acquainted with the activities of the Plant that will process precious metal ores by carbon-in-leach technology at CIRPA, as well as with the production and waste management processes at Chovdar mine. Professor Juan Jimenez of the Harvard Kennedy School and researchers of the Laboratory of the Harvard International Development Centre also participated in the event.
The Plant is aimed at boosting the efficiency in the processing of precious metal ores extracted from gold mines in Dashkasan and Goygol regions. AzerGold CJSC provided the required 383 million manats for the implementation of the project on its internal resources. The project enabled additional 101 permanent workplaces that contributed to the employment of the population in the region. Thus, the number of employed citizens in the region has reached 2 400 people within the Chovdar project.
AzerGold CJSC, which started production process at Chovdar gold mine in 2017, implemented extensive geological research at the deposit. Consequently, the resources of gold mine were increased, the Aghyokhush group of gold deposits and the Marah gold deposit were discovered. The Tulallar gold deposit, which was considered as a potential mineralization zone in the 1980s, was thoroughly explored based upon modern requirements. And all the three deposits have been put into operation. The amount of the salable gold reserves was increased from 179 thousand ounces to 609 thousand ounces due to oxide ores, transit and sulphide ores; and the operational period of the mine was extended until 2029. The total gold reserve has reached 778 thousand ounces through the mines in the vicinities.
In 2020, Chovdar Integrated Regional Processing Area (CIRPA) was established at Chovdar Ore Processing Area for the centralized use of material and technical resources in ore processing. The purpose of the new plant, built in the regional processing area of 535 hectares, is ore processing by the optimal technological methods. Depending on the composition and metallurgical properties of the ores, up to 90 percent of gold will be obtained through the Plant with an annual ore grinding capacity of 1.1 million tons.
All safety requirements were strictly observed during the project. The compliance of the production process with the environmental norms and standards was confirmed by the State Environmental Expertise Agency of the Ministry of Ecology and Natural Resources. Health and safety at work were considered at the Plant.
The carbon-in-leach technology at CIRPA was designed based on the technology developed by a British company and its construction was supervised by a Korean company. The main contractor of the construction, which took 22 months, was a Turkish company. The Plant and all the auxiliary facilities were supplied with modern equipment manufactured in Germany, Sweden, Switzerland, Canada and Turkey.
The launch of the new plant will contribute to the regional socio-economic development and increase the export potential of precious metals.