“AzerGold” QSC və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi növbəti Təqaüd proqramını elan edir
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi (PTDA) arasında təsdiq olunmuş Fəaliyyət Planına uyğun olaraq peşə təhsili müəssisələrində sənaye və dağ-mədən istiqaməti üzrə təhsil alan tələbələr üçün növbəti “Təqaüd proqramı” layihəsinin icrasına başlanılır.
Dağ-mədən sahəsində ixtisaslı kadr hazırlığına dəstək məqsədilə təsis edilən təqaüd Sənaye və Texnologiyalar üzrə Gəncə Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzində təhsil alan tələbələr arasında keçiriləcək müsabiqə əsasında təqdim olunacaq. Müsabiqədə tam orta təhsil bazasından sözügedən peşə təhsili mərkəzlərinə qəbul olunan və 2022-2023-cü tədris ili üzrə “Elektrik avadanlıqlarına xidmət və təmiri üzrə elektrik montyoru”, “Mexaniki yığma işləri üzrə çilingər”, “Torna və frezer dəzgahların operatoru”, “Kimyəvi analiz laborantı”, “Çilingər-santexnik”, “Elektrik qaz qaynaqçısı”, “Dağ mədən işləri üzrə mütəxəssis” ixtisasları üzrə təhsil alacaq tələbələr iştirak edəcəklər.
Münsiflər heyəti tərəfindən aparılan qiymətləndirmə zamanı müvafiq olaraq ən yüksək nəticə göstərəcək 10 namizəd qalib qismində elan olunacaq. Müsabiqəni uğurla keçmiş tələbələr müvafiq təltifnamə və hər tələbə üçün 9 ay müddətində olmaqla hər ay 200 AZN olmaqla təsis edilmiş təqaüd əldə edəcəklər. Bununla da tələbələr, həmçinin “AzerGold” QSC-də istehsalat təcrübəsi keçmək və gələcəkdə karyeralarını dağ-mədən sənayesində qurmaq imkanını da əldə edəcəklər.
Xatırladaq ki, peşə təhsili müəssisələrində sənaye və dağ-mədən istiqaməti üzrə təhsil alan tələbələr üçün ilk “Təqaüd proqramı” layihəsi ötən il uğurla icra edilib. Həmçinin proqramı müvəffəqiyyətlə başa vurmuş 17 tələbədən 4 nəfəri “AzerGold” QSC-də işlə təmin edilib.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC və PTDA arasında əməkdaşlığın hüquqi bazasını 19 may 2020-ci il tarixində qurumlar arasında qiymətli və əlvan metal filizi yataqlarının öyrənilməsi, tədqiqi, kəşfiyyatı, qiymətli və nəcib metalların hasilatı, emalı və satışı üzrə ehtiyac duyulan peşə təhsilli ixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində birgə fəaliyyətlə bağlı imzalanmış Anlaşma Memorandumu təşkil edir.

AzerGold and State Agency for Vocational Education announce another Scholarship program
In accordance with the Action Plan approved between the State Agency for Vocational Education and AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC), the implementation of the "Scholarship Program" project for students studying in vocational and industrial fields in vocational education institutions is underway.
The Scholarship, launched to support the training of qualified personnel in the mining sector, will be granted on the basis of a competition between students studying at Ganja State Vocational Education Center for Industry and Technology. Those studying and specialized in "Electrician for maintenance and repair of electrical equipment", "Fitter for mechanical mounting", "Locksmith-plumber", "Lathe and milling operator", “Chemical laboratory assistant”, “Electric gas welder”, “Mining specialist” in the above-mentioned vocational school for 2022-2023 academic years may take part in the competition.
10 candidates with the highest scores upon the jury evaluation will be declared the winners.
Students who successfully pass the competition will receive a certificate and a scholarship of AZN 200 for 9 months. Thus, students will also have the opportunity to undergo internships at AzerGold CJSC and build their careers in the mining industry in the future.
Remarkably, first Scholarship program was successfully implemented last year for those studying at vocational schools on the specialties of industry and mining. Moreover, 4 out of 17 winners have been employed by AzerGold CJSC
It should be noted that the legal basis for cooperation between the parties on May 19, 2020 in connection with the joint activities of the institutions in the field of study, research, exploration of precious and non-ferrous metal ore deposits, production, processing and sale of precious and precious metals. constitutes a signed Memorandum of Understanding.