“AzerGold” QSC sikkə kolleksiyasının istehsalında yeni texnologiyaların tətbiqinə hazırlaşır
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Satış və mübadilə mərkəzində Lixtenşteyn Knyazlığınının “CIT Coin Invest AG” şirkətinin rəhbər heyəti ilə işgüzar görüş keçirilib.
Görüşdə müasir numizmatika sahəsində inqilabi texnologiya hesab edilən “Smartminting” prosesinin yaradıcısı və sözügedən texnologiya üzrə patent sahibi olan beynəlxalq şirkətlə əməkdaşlığın müxtəlif aspektləri müzakirə edilib.
Qeyd edilib ki, “AzerGold” QSC fəaliyyətinin bütün istiqamətləri üzrə, xüsusilə də istehsal sahəsində qabaqcıl texnologiyaların, innovativ yanaşmaların geniş tətbiqində maraqlıdır. Cəmiyyət 2019-cu ildən etibarən pərakəndə satış bazarına təqdim etdiyi qızıl sikkə çeşidlərininin hazırlanmasında müasir və alternativ istehsal həlli olan “Smartminting” texnologiyasının üstünlüklərindən faydalanmaq niyyətindədir.
Daha sonra “CIT Coin Invest AG” şirkətinin istehsalat təcrübəsindən bəhs edilib. “Smartminting” texnologiyasının ən böyük üstünlüyünün qeyri-adi, mürəkkəb dizaynların detallarını dəqiqliklə əks etdirmək, 3 ölçülü və daha qabarıq formalarda relyefli sikkələri istehsal etmək olduğu bildirilib.  Bu texnologiya əsasında hazırlanacaq məhsulların digər sikkə çeşidləri kimi alıcıların yüksək marağına səbəb olacağına əminlik ifadə edilib.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC tərəfindən yerli pərakəndə satış bazarı üçün qızıl və gümüşdən hazırlanan sikkələr ilk dəfə 2018-ci ildə istehsal edilib. Müxtəlif dizaynlarda hazırlanmış qızıl və gümüş sikkə kolleksiyaları ölkəmiz və onun tarixi, incəsənəti, mədəni irsinin təbliğinə xidmət edən unikal hədiyyə seçimi, həm də istənilən zaman milli valyuta ilə mübadilə edilə bilən sərfəli investisiya alətidir.

AzerGold CJSC to Implement New Technologies in the Production of Collection Coins
A business meeting was held with the management of CIT Coin Invest AG of the Principality of Liechtenstein at AzerGold Closed Joint Stock Company’s (CJSC) Sales and Exchange Center.
At the meeting, various aspects of cooperation with the developer and the patent holder of Smartminting, which is considered a revolutionary technology in the field of modern numismatics, were discussed.
It was noted that AzerGold CJSC is interested in the wide implementation of advanced technologies and innovative approaches in all areas of its activity, especially production. Since 2019, the Company has strived to benefit from Smartminting being a modern and alternative production solution in minting various gold coins it supplies to the retail market.
CIT Coin Invest AG’s production experience was then mentioned. It was stated that Smartminting’s greatest advantage is precise depiction of the details of unusual, complex designs, to mint relief coins in 3D and more prominent forms. Confidence was expressed that the products manufactured based on this technology would be of great interest to buyers like other types of coins.
It should be noted that AzerGold CJSC first minted gold and silver coins for the local retail market in 2018. Collections of gold and silver coins in various designs are a unique gift option serving to promote our country, its history, art, and cultural heritage, as well as a profitable investment tool that can be exchanged for national currency at any time.