“AzerGold” QSC-nin növbəti qızıl sikkəsi Uzun Həsənin 600 illiyinə həsr olunub
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) tərəfindən Heydər Əliyev Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Ağqoyunlu dövlətinin hökmdarı, Azərbaycan çoxəsrlik dövlətçiliyi tarixində xüsusi yeri olan Uzun Həsənin anadan olmasının 600 illiyi münasibətilə qızıl sikkə istehsal edilib.
Nəfis tərtibatda dizayn edilmiş, incə naxışlarla zərb edilmiş 999.9 əyarlı, 20 qram çəkiyə malik qızıl sikkələr Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil edilən “Uzun Həsən – Ağqoyunlu dövlətinin hökmdarı” sərgisində nümayişə çıxarılıb.
Yeni qızıl sikkə “AzerGold” QSC-nin Bakı şəhəri, Bülbül prospekti 3 ünvanında yerləşən Satış və mübadilə mərkəzində də müştərilərə təqdim edilir. Məhsulları, həmçinin onlayn satış platforması (www.azergold.gift) vasitəsilə əldə etmək mümkündür.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC tərəfindən yerli pərakəndə bazarı üçün Azərbaycan qızılı və gümüşündən hazırlanan sikkələr ilk dəfə 2018-ci ildə istehsal edilib. Məqsəd yerli qiymətli metallar bazarının inkişafına təkan vermək və pərakəndə satışı stimullaşdırmaqdır. Müxtəlif qızıl və gümüş sikkə kolleksiyaları ölkəmizin, onun tarixi, incəsənəti, mədəni irsinin təbliğinə xidmət edən unikal hədiyyə seçimi, həm də istənilən zaman milli valyuta ilə mübadilə edilə bilən sərfəli investisiya alətidir. Bugünə qədər müxtəlif çəkilərdə istehsal edilmiş “Heydər Əliyev Mərkəzi”, “Qobustan”, “Qarabağ xalçası: “Çələbi” naxışlı qızıl və gümüş sikkələri, həmçinin Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Ordumuzun Vətən müharibəsində əldə etdiyi şanlı qələbəyə həsr olunmuş “Şuşa” və “Qarabağ inciləri” qızıl sikkələri, o cümlədən Xan qızı Natəvanın 190 illiyinə həsr olunmuş qızıl sikkə kolleksiyası ictimaiyyət tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

AzerGold CJSC’s Next Gold Coin is Dedicated to the 600th Anniversary of Uzun Hasan
On the initiative of the Heydar Aliyev Center, AzerGold Closed Joint Stock Company (CJSC) minted a gold coin on the occasion of the 600th anniversary of Uzun Hasan, the ruler of Aq Qoyunlu state, who occupied a special place in the centuries-old history of Azerbaijani statehood.
999.9-carat 20 g gold coins with an elegant design and fine patterns were demonstrated at the Uzun Hasan - the Ruler of the Aq Qoyunlu State arranged at the Heydar Aliyev Center.
The new gold coin was also offered to customers at AzerGold CJSC’s Sales and Exchange Center located at 3 Bulbul Avenue in Baku. The products are also available on the online sales platform (www.azergold.gift).
It should be noted that AzerGold CJSC first minted coins made of Azerbaijani gold and silver for the local retail market in 2018. The aim was to stimulate the development of the local market and retail sales of precious metals. Collections of gold and silver coins in various designs are a unique gift option serving to promote our country, its history, art, and cultural heritage, as well as a profitable investment tool that can be exchanged for national currency at any time. Heydar Aliyev Center, Gobustan, and Karabakh Carpet: Chalabi patterned gold and silver coins minted in various weights, as well as Shusha and Pearls of Karabakh gold coins dedicated to the glorious victory of our Army under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev in the Patriotic War and the collection of gold coins dedicated to the 190th anniversary of Khan Gizi Natavan, have been met with great interest by the public.