“AzerGold” QSC-də ötən ilin yekunları və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş müşavirə keçirilib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətində (QSC) 2021-ci ilin yekunları və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş onlayn müşavirə keçirilib.
Müşavirədə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov ötən ilin Cəmiyyət üçün əlamətdar dövrə, şirkətin fəaliyyətə başlamasının 5-ci ildönümünə təsadüf etdiyini xatırladıb. Səhmdar Cəmiyyətin bu illər ərzində kifayət qədər uğurlu yol qət etdiyini deyən sədr ötən il Prezident İlham Əliyevin Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsinə gerçəkləşdirdiyi tarixi səfərinin şirkətin fəaliyyətinə verilən ən yüksək qiymət və əlavə stimul olduğunu diqqətə çatdırıb. Zakir İbrahimov dövlət başçısının dağ-mədən sahəsinin ölkənin qeyri-neft sektorunda aparıcı sahəyə çevrildiyini xüsusilə vurğuladığını və şirkətin fəaliyyətinə dair bir sıra vacib tapşırıqlar verdiyini qeyd edib.
İdarə Heyətinin sədri bildirib ki, Cəmiyyətin strategiya sənədi çərçivəsində əlvan və qara metal yataqlarının yol xəritəsinə uyğun vaxtında və səmərəli icrası ilə dağ-mədən sənayesi qeyri-neft sektorunun əsas sahəsi kimi iqtisadiyyatın davamlı tərəqqisinə əlavə töhfələr veriləcək. Eyni zamanda, işğaldan azad edilən ərazilərimizdə əlvan metal ehtiyatlarının potensialı bu sahənin gələcək inkişafında böyük rol oynayacaqdır. Z.İbrahimov ötən il Cəmiyyət tərəfindən “Tutxun” qızıl təzahürü sahəsində başlanılan ilkin tədqiqat işlərinin gələcəkdə təkcə Kəlbəcər deyil, bütövlükdə Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun sosial-iqtisadi inkişafına müsbət təsir edəcəyinə əmin olduğunu qeyd edib, şirkətin bundan sonrakı mərhələlərdə də dövlət tərəfindən bu istiqamətdə aparılacaq vahid siyasətə bütün resursları vasitəsilə dəstək verəcəyini vurğulayıb.
İdarə Heyətinin sədri strateji hədəflər çərçivəsində ötən il də hasilat, satış, geoloji kəşfiyyat, eləcə də digər sahələrdə işlərin plandan daha artıq və tam qrafik üzrə yerinə yetirildiyini müşavirə iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Müşavirədə qızıl, polimetal və dəmir filizi yataqları üzrə görülmüş işlər, qiymətli metalların beynəlxalq və daxili bazarlarda satışı, geoloji kəşfiyyat və tədqiqat işləri, maliyyə göstəriciləri, törəmə şirkətlərin fəaliyyəti və digər istiqamətlər üzrə əldə edilmiş nəticələr barədə məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, ötən il yataqların mineral-xammal resurslarından istifadənin səmərəliliyinin yüksəldilməsi və istehsalat proseslərinin optimallaşdırılması üzrə bir sıra vacib addımlar atılıb. Hesabat ilində hasilat göstəriciləri 61.5 min unsiya qızıl, 134.4 min unsiya gümüşə çatdırılıb. Beləliklə, qızıl hasilatı plandan 11%, gümüş hasilatı isə 55% daha artıq icra edilib. 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə qızıl hasilatı üzrə 2.5%, gümüş hasilatı üzrə 10.9% artım qeydə alınıb.
İclasda, həmçinin ölkədə metallurji xammal bazasının formalaşdırılması istiqamətində nəzərdə tutulmuş layihələr də müzakirə edilib. Qısa müddət ərzində dəmir filizi yataqlarının hasilata verilməsi və metal qırıntılarını əvəzləyən, həmçinin daha keyfiyyətli metallurji məhsulların istehsalı üçün xammala tələbatın təmin edilməsi istiqamətində atılacaq addımlar və ölkə iqtisadiyyatına veriləcək töhfələrdən bəhs olunub. İdarə Heyətinin sədri bu məqsədlə fəaliyyətin 2 mərhələ üzrə təşkil edilməsinin planlaşdırıldığını qeyd edib. Birinci mərhələdə yüksək dəmir tərkibli filiz konsentratının, ikinci mərhələ üzrə isə birbaşa reduksiya edilmiş dəmirin (və ya isti briketləşdirilmiş dəmirin) istehsalının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra müvafiq şöbələrin rəhbərləri cari ildə görülmüş işlər və layihələrin icra vəziyyətinə dair təqdimatlarla çıxış ediblər.
Z.İbrahimov yeni yataqların istismarına hazırlıq çərçivəsində görülən işlərin sürətləndirilməsi, ehtiyatların artırılması istiqamətində geoloji kəşfiyyat işlərinin daha da intensivləşdirilməsi, bütün sahələr üzrə artım dinamikasının qorunub saxlanılması, qızıl və gümüş məhsullarının daxili pərakəndə satışı, zərgərlik bazarının inkişafına töhfələrin verilməsi, kadr hazırlığı, Cəmiyyətin əsas prioritet sahələrindən biri olan korporativ sosial məsuliyyət və ətraf mühitin mühafizəsi tədbirləri barədə müvafiq tapşırıqlarını verib. Müşavirədə 2022-ci ilin birinci yarımilində görüləcək işlər diqqətə çatdırılıb və tədbirə yekun vurulub.

AzerGold holds online meeting on results of 2021 and upcoming tasks
AzerGold Closed Joint Stock Company hosted an online meeting on the results of 2021 and upcoming tasks.
Speaking at the meeting, the chairman of the Executive Board of AzerGold Zakir Ibrahimov noted that, the Company celebrated its 5th anniversary last year.
The chairman pointed out that the Company witnessed a sufficiently successful operation over the past period. Zakir Ibrahimov also brought to the attention that the historical trip of President Ilham Aliyev to Chovdar Integrated Regional Processing Site last year was the highest appreciation and stimulation towards the company’s activities: “The President called the mining sector as the leading industry in the country’s non-oil sector, and also assigned a number of important tasks to the Company”.
The Chairman said that upon timely and proper operation of non-ferrous and ferrous metal deposits in accordance with the road map within the framework of the Company's strategy document, the mining industry, as a key industry of the non-oil sector, will make additional contributions to the sustainable development of the economy. Besides, non-ferrous metal reserves in our liberated territories will play a major role in the future development of this sector. Ibrahimov also noted that the initial research work launched by the Company in the field of "Tutkhun" gold occurrence last year will have a positive impact on the socio-economic development of not only Kalbajar, but also the East Zangazur economic region as a whole. He stressed that the Company would support the government’s policy to be adopted in this field in future.
The Chairman informed the participants that within the framework of strategic goals, the production, sales, geological exploration, as well as other works were carried out above the plan and within the schedule last year. The attendees were enlightened about the work conducted on gold, polymetallic and iron ore deposits, the sale of precious metals in international and domestic markets, geological exploration and research, financial performance, the activities of subsidiaries and other results.
It was noted that a number of important actions were taken last year towards increasing the efficiency of the use of mineral resources and optimizing the production processes. In the reporting year, production reached 61.5 thousand ounces of gold and 134.4 thousand ounces of silver. Thus, gold production exceeded the plan by 11%, while the silver production by 55%. Compared to 2020, in 2021, gold production increased by 2.5% and silver production by 10.9%.
The meeting also addressed the projects aimed at forming a metallurgical raw material base in the country. Besides, the steps to be taken within the short term to extract iron ore deposits and replace scrap metal, as well as to meet the demand for raw materials for the production of better-quality metallurgical products and the contribution to the country's economy were discussed, as well. The Chairman noted that the activities will be realized in two phases. The first phase envisages the production of high-iron ore concentrate, while the second phase does the production of direct reduced iron (or sponge iron).
Then the heads of relevant departments made presentations on the work done this year and the implementation status of projects.
With the view to accelerate the actions towards the launch of new deposits, enhance the geological exploration for increasing the reserves, maintain growth dynamics in all areas, domestic retail sales of gold and silver products, contribute to the development of the jewelry market, staff training, corporate social responsibility, which is one of priorities of the Company, and environmental protection measures, Zakir Ibrahimov presented the upcoming tasks of the Company.