“AzerGold” QSC-də ölkənin tanınmış geoloqları ilə görüş keçirilib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətində (QSC) geologiya elminin və dağ-mədən sahəsinin inkişafında mühüm xidmətlər göstərmiş geoloqlarla görüş keçirilib.
5 iyul – Cəmiyyətin fəaliyyətə başlamasının 5-ci ildönümünə təsadüf edən görüş öncəsi “AzerGold”un kollektivi Fəxri xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, abidəsi önünə əklil qoyub. Həmçinin, akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarı önünə gül dəstələri düzülüb, Şəhidlər xiyabanında xalqımızın azadlığı və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən Vətən övladlarının əziz xatirəsi anılıb.
Görüşdə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov dağ-mədən sənayesinin hər bir ölkənin iqtisadi inkişafını şərtləndirən əsas fəaliyyət sahələrindən biri olduğunu qeyd edib. Bildirilib ki, ölkəmizdə sənayenin müstəqil bir sahəsi kimi dağ-mədən sektorunun tərəqqisi Ümummilli lideri Heydər Əliyevin misilsiz xidmətləri ilə bağlıdır. Ulu öndərin istər Sovet Azərbaycanına, istərsə də müstəqil Azərbaycan Respublikasına rəhbərliyi dönəmində atılan bir sıra vacib addımlar, onun layiqli davamçısı möhtərəm cənab Prezident İlham Əliyevin qətiyyətlə davam etdirdiyi ardıcıl siyasət kursunun effektiv nəticələri ölkə iqtisadiyyatının bütün sahələrində olduğu kimi dağ-mədən sənayesinin dayanıqlı və dinamik inkişafı istiqamətində də özünü göstərməkdədir.
İdarə Heyətinin sədri Cəmiyyət üçün əlamətdar olan 5 iyul tarixinin ölkəmizin zəngin təbii resurslarının araşdırılması və geologiya elminin tədris edilməsi istiqamətində əvəzsiz xidmətlər göstərmiş dəyərli ziyalılarımıza verilən yüksək dəyərdən qaynaqlandığını bildirib. Tədbirdə iştirak edən və Cəmiyyətin “Çovdar” qızıl, “Filizçay” polimetal yataqlarının kəşfi, eləcə də tədqiq edilməsinə töhfə vermiş görkəmli geoloqlar – Şahbəddin Musayev, Müzahim Piriyev, Ələkbər Əhmədov və digərlərinə minnətdarlıq ifadə olunub, həmçinin bu və digər yataqların kəşfi və tədqiqində böyük xidmətləri olmuş mərhum geoloqlarımız hörmətlə xatırlanıb. Bu xüsusda görüşdə “Filizçay” yatağının tədqiqində əvəzsiz xidmətləri olmuş dəyərli alim, geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, mərhum Tofiq Abdulla oğlu Həsənov ehtiramla yad edilib. Zakir İbrahimov Böyük Qafqazın cənub yamacında “Filizçay” polimetal yatağının plinsbax yaşlı olmasını müəyyən edən Tofiq Həsənovun geologiya elminə böyük töhfələr verdiyini qeyd edib. İdarə Heyətinin sədri “Filizçay” yatağında yayılan filiz daşıyıcı süxurların və filizləşmənin dəqiq yaşını ilk dəfə məhz T.Həsənov tərəfindən müəyyən edilməsinin həmin regionda yerləşən digər yataqların tədqiqi üçün də böyük imkanlar yaratdığını diqqətə çatdırıb. O, bu gün böyük fəxr hissi ilə adları çəkilən qocaman alimlərin başlatdığı uğurlu yolun onların davamçıları, yeni geoloq nəsili tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Sədr, həmçinin dövlət şirkətinin 5 ildə əldə etdiyi uğurlardan və qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edib. Bildirilib ki, Azərbaycanın son 20 ildə əldə etdiyi iqtisadi-siyasi uğurlar ölkəmizin təkcə regional səviyyədə deyil, qlobal miqyasda da rolunun artması irihəcmli iqtisadi layihələrin icrasına, ümumilikdə iqtisadiyyatın bütün sahələrinin tərəqqisinə birbaşa təsir edib. Bu məqam dağ-mədən sektoruna da təsirsiz ötüşməyib.
İdarə Heyətinin sədri əlavə edib ki, 2016-cı ildə fəaliyyətə 1 mədənin - “Çovdar” qızıl mədənin istismarından başlayan Cəmiyyət hazırda 2 mədəndə hasilat işləri aparır. Qısa dövrdə “Ağyoxuş” yataqlar qrupu və “Mərəh” qızıl yatağının kəşf edilməsinə nail olunub. Ümumilikdə Cəmiyyət “Ağyoxuş” və “Mərəh” də daxil olmaqla “Çovdar” əlvan metal filizi yataqlar qrupuı, “Köhnəmədən” sahəsi, Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı qızıl və mis yataqları (“Göydağ” sahəsi) və “Daşkəsən” dəmir filizi yataqları qrupu üzrə kəşfiyyat işlərini davam etdirir. Qarşıdakı illərdə həmin yataq qrupları üzrə yeni mədənlərin istismara verilməsi planlaşdırılır.
Zakir İbrahimov tək bir mədənin – Daşkəsəndə yerləşən “Çovdar” qızıl mədənin istismarı nəticəsində bugünədək əlvan metal ixracından ölkə iqtisadiyyatına 639 milyon manatdan çox vəsait cəlb edildiyini qeyd edib. Cəmiyyətin göstəricilərinin uğurlu maliyyə siyasəti ilə birbaşa bağlı olduğu bildirən sədr bunun əyani nümunəsi kimi hazırda şirkətin heç bir bank krediti öhdəliyinin olmadığını vurğulayıb. Z.İbrahimov “AzerGold”un bitmək üzrə olan maliyyə auditinin ilkin nəticələrinə əsasən Səhmdar Cəmiyyət öz səhmdarı olan dövlətə ilk dəfə dividend ödənilməsini həyata keçirəcəyi haqqında da məlumat verib.
Sədr bundan sonrakı dövrdə də Cəmiyyətin qarşıya qoyulan hədəflərə nail olacağına, xüsusilə qarşıdakı dövrlərdə digər mədən sahələrinin istismara verilməsi, yeni iş yerlərinin yaradılması ilə bölgələrin sosial-iqtisadi mənzərəsinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində ciddi uğurlara imza atacağına əmin olduğunu bildirib.
Daha sonra çıxış edən Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Milli Geoloji Kəşfiyyat Xidmətinin rəisi Əli Əliyev “AzerGold”un 5 il ərzində geoloji kəşfiyyat və hasilatın səmərəliliyinin artırılması istiqamətində gördüyü işlərdən danışıb. Əli Əliyev Cəmiyyət tərəfindən reallaşdırılan tədqiqat işləri nəticəsində istismarına hazırlıq görülən yataqların əlvan metal resurslarının qəbul edilmiş beynəlxalq standartlara əsasən, ümumilikdə 24 dəfə artırılmasını yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra “AzerGold” QSC-nin Geologiya şöbəsinin müdiri Şahbəddin Musayev, Zaqatala-Balakən filiz rayonunda aşkarlanmış “Qələbə” polimetal filizləri təzahürünün ilk kəşfçilərindən biri, tanınmış geoloq Ağamahmud Səmədov və digər qocaman geoloqlar çıxış ediblər. Müzakirə formatında keçirilən görüşdə şirkətin fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub, Azərbaycanın dağ-mədən sənayesinin hazırki vəziyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirin sonunda “AzerGold” QSC-nin 5 illik yubileyi münasibətilə bu illər ərzində Səhmdar Cəmiyyətlə fəal əməkdaşlığına görə qocaman geoloqlara təşəkkürnamə və xatirə hədiyyələri təqdim edilib.

AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) held a meeting with the geologists who have made significant contributions to the development of geology and mining in the country.
Before the meeting on 5th of July - which coincided with the 5th anniversary of the Company, AzerGold staff visited the grave of national leader Heydar Aliyev in the Alley of Honors, paid tribute to his memory and laid a wreath at the monument. Besides, the visitors put flowers at the grave of academician Zarifa Aliyeva and commemorated the martyrs in the Alley of Martyrs who died for the freedom of our nation and the territorial integrity of the country.
While making a speech in the meeting, Zakir Ibrahimov, the Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, noted that mining industry is one of the main lines of activity of every country. The Chairman mentioned that the development of mining sector as an independent field of industry stemmed from unparalleled services of nationwide leader Haydar Aliyev. A number of important steps taken during his leadership in both the Azerbaijan SSR and the independent Republic of Azerbaijan, and the consistent policy pursued by his worthy successor, President Ilham Aliyev, revealed effective results towards the sustainable and dynamic improvement of all sectors of the country's economy, as well as mining industry.
The Chairman of the Executive Board said that July 5 owes its significance to the high value given to our prominent intellectuals who have rendered invaluable services in the study of the rich natural resources of our country and education of geological science. He expressed gratitude to the well-known geologists Shahbaddin Musayev, Muzahim Piriyev, Alakbar Ahmadov and others for their contribution to the discovery of the Chovdar gold and Filizchay polymetallic deposits. Besides, the participants revered the memory of the late geologists for their great services in the discovery and exploration of these and other deposits.
In this regard, Tofig Hasanov, a valuable scientist, doctor of geological-mineralogical sciences, corresponding member of Azerbaijan National Academy of Sciences, who rendered invaluable services in the study of the Filizchay field, was honored at the meeting. Zakir Ibrahimov noted that Tofig Hasanov, who determined Pliensbachan age of Filizchay polymetallic deposit on the southern slope of the Greater Caucasus, made great contributions to geology. The Chairman emphasized the fact that by estimating the exact age of ore-bearing rocks and mineralization in the Filizchay field for the first time Tofig Hasanov created great opportunities for the study of other fields in the region. Thus, the prosperous path started by the old scientists, named today with great pride, was successfully continued by their successors, the new generation of geologists.
The chairman also spoke about the accomplishments of the Company in 5 years and the tasks ahead. He stressed out that the economic and political achievements of Azerbaijan over the past 20 years, the growing role of our country not only at the regional level but also globally have had a direct impact on the implementation of large-scale economic projects and the development of all sectors of the economy. This point has also affected the mining sector.
The Chairman added that the Company, which started operation in 2016 with the exploitation of only one mine - "Chovdar" gold mine, is currently conducting production at two mines. In a short period of time, Agyokhush and Marah gold deposits were discovered. In general, the Company continues exploration work on Chovdar non-ferrous metal ore fields, including Agyokhush and Marah, Kohnameden field, the gold and copper deposits in the Nakhchivan Autonomous Republic (Goydag field) and Dashkasan iron ore fields. It is planned to put new mines into operation in the coming years.
Zakir Ibrahimov noted that as a result of the exploitation of a single mine - Chovdar gold mine in Dashkasan, the export of non-ferrous metals has raised the country's economy for more than 639 million manats. Noting about the company's successful performance, the chairman said that absence of loan obligations might serve as a clear example of a good financial policy. Zakir Ibrahimov also added that according to the preliminary results of the forthcoming financial audit of AzerGold, the company will pay dividends to the state, its shareholder, for the first time.
The Chairman expressed confidence that the Company will continue to achieve its goals, especially in the coming period, to further improve the socio-economic landscape of the regions with the commissioning of other mines and the creation of new jobs.
Ali Aliyev, Chief of the National Geological Exploration Service of the Ministry of Ecology and Natural Resources, spoke about the accomplishments of AzerGold to increase the efficiency of geological exploration and production over the past five years. Ali Aliyev praised the 24-fold increase in non-ferrous metal resources in accordance with accepted international standards in the fields launched as a result of research work carried out by the Company.
Next, Shahbaddin Musayev, Head of the Geology Department of AzerGold CJSC, Agamahmud Samadov, one of the first explorers of the Galaba polymetallic ores discovered in the Zagatala-Balakan ore region, and other senior geologists made speeches at the event. The participants also watched a video about the company's activities and exchanged views on the current state of mining industry in Azerbaijan.
At the end of the event, on the occasion of the 5th anniversary of AzerGold CJSC, recognition letters and various souvenirs were presented to old geologists for their active cooperation with the Company over the years.