“AzerGold” QSC-də keniyalı iş adamları ilə görüş keçirilib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Keniya Respublikasının ölkəmizdə səfərdə olan nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Zakir İbrahimov Azərbaycanla Keniya arasında dostluq münasibətlərinin və əməkdaşlıq əlaqələrinin istər ikitərəfli, istərsə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində möhkəmlənməsinin məmnunluq doğurduğunu bildirib. İdarə Heyətinin sədri iqtisadi münasibətlərin inkişafı, xüsusilə dağ-mədən sahəsində əməkdaşlığın qurulması üçün böyük prespektivlərin olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşün davamında Z.İbrahimov “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət sahələri üzrə əldə etdiyi nailiyyətlər, Cəmiyyətin strateji planları və dağ-mədən sektorunda iqtisadi səmərəliliyin artırılması istiqamətində görülən işlər haqqında bəhs edib. Yarandığı dövrdən etibarən “AzerGold” QSC-nin beynəlxalq şirkətlərlə uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsinin olduğunu bildirən Z.İbrahimov fəaliyyətin gələcəkdə ölkə hüdudlarından kənarda da genişləndirilməsinin QSC-nin strateji planlarına daxil olduğunu qeyd edib. Sədr mineral resurslarla zəngin olan Afrika qitəsinin də maraq dairəsində olduğuna diqqət çəkib.
Keniyanın işgüzar dairələrini təmsil edən qonaqlar kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatın lokomotivi olduğunu, buna baxmayaraq metallurgiya sənayesinin, xüsusilə də dəmir filizinin emalının geniş şəkildə təşəkkül tapdığını bildiriblər. Keniyada mövcud olan səpinti qızıl yataqları, o cümlədən mis, sink və digər növ metal resurslarının istismarı istiqamətində əməkdaşlıq perspektivləri, investorlar üçün yaradılan imkanlar, bu istiqamətdə tətbiq edilən stimul, güzəşt və imtiyazlar barədə məlumat verilib.
“AzerGold” QSC-nin faydalı təşəbbüslərə, o cümlədən təcrübə mübadiləsinə açıq olduğu diqqətə çatdırılıb. Bu xüsusda dağ-mədən sənayesi üzrə müvafiq qurumlar, dövlət və özəl şirkətlərlə əməkdaşlıq perspektivlərinin tərəflər arasında dəyərləndirilməsinin mümkünlüyü qeyd edilib. Daha sonra leqal mədənçiliyinin təşviqi, mədən layihələrində “yaşıl enerji”, “yaşıl texniologiyalar”ın tətbiqi planları, eləcə də digər qarşılıqlı maraq doğuran mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

AzerGold CJSC Has Met with Kenyan Businessmen
The Chairman of the Board of AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC), Zakir Ibrahimov held a meeting with a delegation from the Republic of Kenya, visiting our country.
Welcoming the guests, Zakir Ibrahimov expressed satisfaction with strengthening friendly relations and collaboration between Azerbaijan and Kenya, both bilaterally and at the level of international organizations. He stressed significant prospects for the development of economic relations, particularly in establishing cooperation in the mining sector.
Then, Zakir Ibrahimov spoke about AzerGold CJSC’s achievements in its areas of activity, the Company's strategic plans, and the work done to improve economic efficiency in the mining sector. Z. Ibrahimov highlighted AzerGold CJSC’s successful experience of cooperation with international companies since its establishment and noted that future expanding activity beyond the country's borders is part of the CJSC’s strategic plans. He also pointed out the potential interest in the mineral-rich African continent.
The visitors representing Kenyan business circles noted that agriculture is the backbone of their economy, however, the metallurgical industry, particularly, iron ore processing is well-developed. They provided information on Kenyan gold deposits, as well as prospects for collaboration in exploiting various metal resources, including copper, zinc, etc., along with the opportunities created for investors, incentives, benefits, and privileges in this field.
The openness of AzerGold CJSC to beneficial initiatives, including the exchange of experiences, was highlighted. The possibility of assessing prospects for collaboration in the mining industry between relevant institutions, both public and private, was noted. Then, the parties extensively exchanged views on promoting legal mining, plans for implementing green energy and green technologies in mining projects, and other issues of mutual interest.