“AzerGold” QSC ölkə ərazisində geoloji tədqiqat işlərini şaxələndirib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) ölkəmizdə əlvan və qara metal filizi yataqlarının kəşfiyyatı, resurslarının qiymətləndirilməsi, istismara cəlb edilməsi, fəaliyyətdə olan mədənlərin resurs potensialının artırılması məqsədilə aktiv və çoxprofilli geoloji tədqiqatlarını davam etdirir. Tədqiqatlar 3 istiqamətdə – QSC-nin idarəetməsinə verilən filiz sahələri; ölkə ərazisində ümumi geoloji axtarış proqramı; Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda mineral xammal ehtiyatlarının monitorinqi, təftişi, axtarışı, qiymətləndirilməsi üzrə həyata keçirilir.
Birinci istiqamət üzrə hazırda “AzerGold” QSC Balakən rayonunda yerləşən və mürəkkəb geoloji quruluşa malik “Filizçay” polimetal yatağında optimal emal və zənginləşdirmə metodologiyasının müəyyənləşdirilməsi üçün metallurji, eyni zamanda Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa rayonu ərazisində yerləşən “Ortakənd” qızıl yatağında aşkarlanmış qızıl ehtiyatlarının geoloji-iqtisadi qiymətləndirilməsi və açıq üsulla filizçıxarma parametrlərinin optimallaşdırılması üzrə tədqiqatlar aparır. Bununla yanaşı, Naxçıvan Muxtar Respublikasının dağətəyi sahələrində, eləcə də Daşkəsən, Göygöl və Kəlbəcər rayonlarında aktiv geoloji tədqiqatlar aparılır. Perspektivli sahələrin daha qısa vaxtda müəyyənləşdirilməsi, yüksək vəsait tələb edən buruqqazma işlərinə qənaət edilməsi, daha kiçik arealı əhatə edən, dəqiq koordinatlar üzrə aparılması məqsədilə Qafqaz regionunda ilk dəfə olaraq qeyri-invaziv axtarış metodları – hiperspektral peyk çəkilişləri və aeroelektromaqnetik tədqiqat üsullarından istifadə edilir. Yüksək effektlə tətbiq edilən bu tip axtarış-qiymətləndirmə işləri çərçivəsində 2022-ci ildə “AzerGold” QSC tərəfindən  Şərqi Zəngəzurun Kəlbəcər və Laçın rayonlarını əhatə edən 1624 km2 sahəsində hiperspektral peyk çəkilişləri həyata keçirilib.
Digər geoloji fəaliyyət istiqaməti üzrə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq “AzerGold” QSC və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi birgə ölkə ərazisində ümumi geoloji axtarış işlərinin icrasını davam etdirir. Ötən illərdə Ekologiya və Təbii Sərvətlərin Nazirliyi ilə birgə ölkə üzrə mövcud əlvan və qara metal filizi yataqları ilə bağlı məlumat arxivi yenilənib, SSRİ dövründə aparılmış geoloji kəşfiyyat işləri barədə toplanan statistik məlumatlar elektronlaşdırılıb, geoloji xəritə və qrafik əlavələr isə rəqəmsallaşdırılıb. Beləliklə, hər bir yataq üzrə məlumat bazası yaradılıb. Bununla belə, SSRİ dövrünə aid məlumatların müasir dövrün texnoloji potensialını, yüksək metal qiymətlərini tam əks etdirməməsi ölkə ərazisində yenidən geoloji tədqiqatların aparılmasını zəruri edib. Bu məqsədlə Səhmdar Cəmiyyət 2024-cü ilin 1-ci rübündə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad, Culfa və Şahbuz rayonlarını əhatə edən 2566 km2 sahədə hiperspektral peyk çəkilişlərinin icrasına başlayıb. Həmçinin Daşkəsən, Göygöl və Goranboy rayonlarının ərazilərini əhatə edən 1890 km2 sahədə helikopter vasitəsilə aeroelektromaqnetik tədqiqatların aparılması üçün hazırlıq işlərinə start verilib. Bundan başqa, növbəti illərdə Şuşa, Xocalı və Ağdərə rayonlarında sözügedən metodlar vasitəsilə axtarış-qiymətləndirmə işlərinə başlanılması nəzərdə tutulub. Ümumilikdə tədqiqatlar 3 mərhələ, o cümlədən axtarış-qiymətləndirmə, ilkin kəşfiyyat işləri və dəqiq kəşfiyyat işlərini əhatə edəcək.
Sözügedən Sərəncama uyğun olaraq potensial minerallaşma sahələrində aparılacaq tədqiqatlar nəticəsində yataqların geoloji modelləri tərtib ediləcək, mövcud ehtiyatlar beynəlxalq JORC (Joint Ore Reserves Committee – Birgə Filiz Ehtiyatları Komitəsi) standartlarına uyğun yenidən hesablanacaq, bununla perspektivli minerallaşma sahələri müəyyənləşdiriləcək. Yataqlar üzrə əhatəli tədqiqatların yekunu olaraq toplanmış geoloji məlumatlar hasilat prosesinin təşkili məqsədilə dövlət tərəfindən seçiləcək əməliyyatçı şirkət-investora təqdim ediləcək.
Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq QSC-nin öhdəliyinə mineral xammal ehtiyatlarının monitorinqi, təftişi, axtarışı, qiymətləndirilməsi kimi bir sıra vacib tapşırıqlar qoyulub. “AzerGold” QSC 2022-2026-cı illəri əhatə edən Dövlət Proqramı çərçivəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun mövcud təbii sərvətlərindən Azərbaycan xalqının mənafeyi naminə istifadə edilməsi istiqamətində dövlətin yürütdüyü siyasətə dəstəyini göstərməyə davam edir.
Sənaye əhəmiyyətli resurslara malik yeni yataqlar dövlət tərəfindən milli operator şirkəti olan “AzerGold” QSC-nin idarəetməsinə həvalə olunduqda, istismar fəaliyyətinin bir hasilat sahəsindən yeni sahələr üzrə şaxələndirilməsinə, nəticə etibarı ilə şirkətin iqtisadi inkişaf tempinin bərpasına və qorunmasına səbəb olacaqdır.

AzerGold CJSC Has Expanded Geological Research in the Country
AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) continues active and multifaceted geological research in our country to explore non-ferrous and ferrous metal ore deposits in our country, assess their reserves, bring them into operation, and increase the potential of exploited mines. Research is being conducted in 3 directions: ore fields managed by the CJSC; the general program of geological exploration in the country; and monitoring, inspection, exploration, and evaluation of mineral deposits in Karabakh and East Zangazur.
Under the first direction, AzerGold CJSC is currently conducting research to determine the optimal processing and beneficiation methodology at the Filizchay polymetallic deposit with a complex geological structure in the Balakan region, perform the geological-economic assessment of gold reserves discovered at the Ortakand gold deposit in the Julfa region of the Nakhchivan Autonomous Republic, and optimize open-pit mining parameters. Herewith, active geological research is being conducted in the foothills of the Nakhchivan Autonomous Republic, as well as in the Dashkasen, Goygol, and Kalbajar regions. To identify promising areas more quickly, reduce the costs of expensive drilling works, and cover smaller areas with precise coordinates, non-invasive exploration techniques such as hyperspectral satellite and airborne electromagnetic surveys are being used for the first time in the Caucasus region. In 2022, as part of this highly efficient prospecting and evaluation work, AzerGold CJSC performed hyperspectral satellite surveys in the area of 1624 km2 covering the Kalbajar and Lachin regions of East Zangazur.
In another area of geological activity, according to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated June 22, 2023, AzerGold CJSC and the Ministry of Ecology and Natural Resources jointly continue the general geological exploration work in the country. Recently, in collaboration with the Ministry of Ecology and Natural Resources, the data archive on existing non-ferrous and ferrous metal ore deposits in the country has been updated, and statistics on geological exploration performed during the Soviet era, geological maps and graphical applications have been digitized. Thus, a database has been created for each deposit. However, since the Soviet data incompletely reflect the current technological potential and high metal prices, new geological research in the country is required. For this purpose, in the first quarter of 2024, AzerGold CJSC commenced hyperspectral satellite surveys covering an area of ​​2566 km2 in the Ordubad, Julfa, and Shahbuz regions of the Nakhchivan Autonomous Republic. Also, preparation has started for airborne electromagnetic surveys by helicopter, covering an area of ​​1890 km2 in the Dashkesen, Goygol, and Goranboy regions. Furthermore, in the coming years, it is planned to start exploration and assessment using these techniques in the Shusha, Khojaly, and Aghdara regions. In general, this 3-stage research will include prospecting and evaluation, preliminary exploration, and detailed exploration.
As a result of the research conducted in potential mineralization areas based on the aforementioned Decree, geological models of deposits will be built, and existing reserves will be re-evaluated according to international JORC (Joint Ore Reserves Committee) standards to identify prospective mining areas. The geological data collected from comprehensive research on deposits will be provided to an operational investor company chosen by the government to arrange the production process.
Herewith, in line with the I State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 16, 2022, AzerGold CJSC has been entrusted with important tasks such as monitoring, inspection, exploration, and evaluation of mineral reserves. As part of the State Program covering the years 2022-2026, AzerGold CJSC continues to support the government's policy of utilizing Azerbaijan's natural resources in the liberated territories of Karabakh and East Zangazur for the benefit of the Azerbaijani people.
Transferring new deposits with commercial reserves by the government to the management of the national operator AzerGold CJSC will expand exploitation activity from one production area to new ones and, as a result, restore and preserve the Company's economic development rate.