“ARGOR-HERAEUS SA” şirkəti “AzerGold” QSC-yə növbəti dəfə müsbət rəy verib
London Qiymətli Metallar Bazarı Assosiasiyasının “Məsuliyyətli Təchizatçı” proqramı çərçivəsində İsveçrənin beynəlxalq nüfuzlu “ARGOR-HERAEUS SA” affinaj şirkəti “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətində (QSC) müşahidələrinə dair yekun hesabatını təqdim edib.
“AzerGold” QSC-nin qiymətli metalların saflaşdırılması və xarici bazarlarda satışı sahəsində əməkdaşlıq etdiyi İsveçrə şirkəti Səhmdar Cəmiyyətin fəaliyyətini beynəlxalq standartlar və şəffaflıq meyarlarına uyğun olaraq 5 funksional sahə – dağ-mədən əməliyyatları; keyfiyyətə nəzarət və hasilat üzrə proseslər; sağlamlığın qorunması, əməyin və ətraf mühitin mühafizəsi; layihələrin idarəolunması; hüquq, cari qanunvericilik tələbləri, idarəetmə və korrupsiyaya qarşı mübarizə; yerli əhali ilə fəaliyyət üzrə qiymətləndirib.
Yekun hesabatda “AzerGold” QSC-nin peşəkar komanda ilə istehsalat sahəsi və qiymətli metal filizi mədənlərini yüksək səviyyədə idarə etdiyi qeyd olunub, bütün fəaliyyət istiqamətləri üzrə hazırlanmış siyasət, qayda və prosedurların proseslərə uyğunluq səviyyəsi nəzərdən keçirilib. Həmçinin, hesabatda korporativ sosial məsuliyyət fəaliyyəti çərçivəsində QSC-nin reallaşdırdığı genişmiqyaslı sosial və ekoloji layihələrdən razılıq ifadə olunub, iş prosesində ətraf mühitə zərər vura biləcək təhlükələrin qarşısının alınması və ya minimuma endirilməsi üçün milli qanunvericilik çərçivəsində bütün ağlabatan vasitələrdən istifadə edildiyinə dair qeydlər öz əksini tapıb.
Beləliklə, İsveçrə şirkəti fəaliyyətini beynəlxalq standartlar və şəffaflıq meyarlarına uyğun təşkil edən “AzerGold” QSC-yə növbəti dəfə müsbət rəy verib.
Qeyd edək ki, 18-20 iyul tarixlərində “ARGOR-HERAEUS SA” şirkətinin nümayəndə heyəti ölkəmizə səfər edərək, QSC-nin baş ofisində görüşlər keçirib, həmçinin Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsini ziyarət ediblər. Səfərin məqsədi sənədləşdirilmiş KYC (Know Your Customer – Müştərini Tanı) məlumatlarının əsaslandırılması və “AzerGold” QSC-nin əməliyyat proseslərinin beynəlxalq təcrübə əsasında qiymətləndirilməsi, dünya miqyasında əsas tələblərə – KYC və “Due Diligence” (hüquqi ekspertiza) prosedurlarına uyğun olaraq çoxpilləli yoxlamaların aparılması olub. Yalnız bütün tələblərə cavab verdiyi müəyyən edildikdən sonra şirkətə hasil etdiyi qiymətli metalları saflaşdıra və xarici bazarlarda satışını təşkil edə biləcəkləri barədə müsbət rəy verilir. Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC-yə müvafiq müsbət rəy ilk dəfə 2017-ci ildə təqdim edilib.

Within the framework of the Responsible Sourcing program of the London Precious Metals Market Association, "ARGOR-HERAEUS SA", one of the world’s largest refining companies has conducted an on-site visit of "AzerGold" Closed Joint Stock Company (QSC) and presented its final report on its conclusions.
The activities of the Closed Joint Stock Company, which cooperates with the Swiss company in the field of refining and selling precious metals in foreign markets, was evaluated as consistent with international standards and transparency criteria in 5 functional areas, such as mining operations; quality control and production processes; health protection, labor and environmental protection; project management; law, current legislative requirements, governance and anti-corruption; work with local community.
The final report says that AzerGold manages the production area and the visited precious metal ore mine at a high quality with a professional team. The implementation of the consulted policies, rules and procedures applicable in all areas of the activity was considered at the highest degree of compliance. Also, the report expresses relevancy of the large-scale social and environmental projects realized by AzerGold within the framework of corporate social responsibility activities and points out that all reasonable means are taken within the national legislation to prevent or minimize threats that could harm the environment in the work process.
Thus, the Swiss company once again gave a positive opinion about AzerGold, which sets up its activities in accordance with international standards and transparency criteria.
Notably, the delegation of "ARGOR-HERAEUS SA" had meetings at the head office of the company and made a site visit to Chovdar Integrated Regional Processing Area in Dashkasan district on July 18-20. The visit aimed to substantiate the documented KYC (Know Your Customer) information and to assess operation processes of AzerGold based on various criteria under international practice, carrying out multiphase inspections according to worldwide basic requirements - KYC and "Due Diligence" (legal expertise) procedures. Upon the conclusion of the on-site visit, AzerGold was given a positive opinion. Remarkably, such a positive opinion was first presented to "AzerGold" in 2017.