Daşkəsən arıçıları balsüzümü mövsümü ilə əlaqədar təlimlərə cəlb edilib
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) təşkilatçılığı, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə ikinci ildir ki, həyata keçirilən “Daşkəsən rayonunda arıçılıq təsərrüfatının inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində fermerlər üçün növbəti təlimlər təşkil edilib.
Əsas məqsədi Daşkəsəndə arıçılıq məhsullarının istehsal həcminin artırılmasına töhfə vermək olan nəzəri təlimlərdə rayonun Bayan, Quşçu, Çovdar kəndləri və Şadax yaşayış məntəqəsində fəaliyyət göstərən 32 fermerə balsüzümü, avadanlıqlardan istifadə, eləcə də məhsulların qablaşdırılması qaydaları barədə məsləhətlər verilib. Arıçılar layihə çərçivəsində cəlb edilmiş ekspert tərəfindən təbii balın normativləri üzrə fiziki-kimyəvi göstəriciləri, arı südü, propolis, güləm, mum kimi arıçılıq məhsullarının baytarlıq və sanitariya qaydalarına uyğun olaraq tədarükü barədə təlimatlandırılıblar. Təlim çərçivəsində qeyd edilən istiqamətlər üzrə metodiki təlimat bukletləri paylanılıb. Sonda təlim iştirakçılarına fərdi təsərrüfatların genişləndirilməsinə dəstək məqsədilə mum və çərçivələr hədiyyə edilib.
Qeyd edək ki, ötən il də daxil olmaqla cəlb edilmiş 56 nəfər fermerə tam təchiz edilmiş 216 arı ailəsi, arı yeşikləri və digər zəruri ləvazimatlar təqdim olunub. Layihənin davamında arıçıların tədarük etdikləri balın istehsal prosesini asanlaşdırmaq məqsədilə Çovdar, Bayan, Quşçu kəndlərində yaşayan bütün arıçı-fermerlərin ümumi istifadəsinə balsüzən dəzgahlarla təmin edilməsi nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC fəaliyyət göstərdiyi bölgələrdə ətraf mühitin qorunması, məşğulluğun artırılması, təhsil, idman, sağlamlıq, mikro sahibkarlığın inkişafı, yeniyetmə və gənclərin təlim-tərbiyəsi, sosial rifahın yüksəldilməsi, mədəni irsin qorunması və digər istiqamətlər üzrə ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirir. İcra edilən layihələr regionun spesifik xüsusiyyətləri, yerli icmaların ehtiyac meyarları, sosial-iqtisadi tələbatları nəzərə alınaraq hazırlanır və realizə edilir.

Dashkasan beekeepers involved in trainings
AzerGold Closed Joint Stock Company (CJSC) jointly with Small and Medium Business Development Agency (SMB) organized another training for beekeepers within the "Support to the development of beekeeping in Dashkasan" project, which has been implemented for the second year.
Thus, 32 farmers operating in Bayan, Gushchu, Chovdar villages and Shadakh residential area have benefited from the theoretical trainings on how to strain the honey, use the equipment, pack and store the honey which aim to contribute to increasing the production volume of beekeeping products in Dashkasan. The beekeepers were enlightened on the physio-chemical indicators of natural honey, the supply and storage of beekeeping products such as royal jelly, propolis, golem, wax in accordance with veterinary and sanitary regulations by the expert involved in the project. As part of the training, the participants were distributed guidelines and booklets with the above listed content. At the end, the farmers were presented wax and frames to enable the expansion of individual farms.
It is worth noting that 216 fully equipped bee families, bee boxes and other necessary supplies were presented to 56 farmers. With the view to facilitate the production process of the honey, the Company plans to provide honey strainers for the general use of all farmers living in the villages of Chovdar, Bayan, Gushchu.
Remarkably, "AzerGold" CJSC has implemented consistent and purposeful measures in the regions where it operates related to environmental protection, employment growth, education, sports, health, development of micro-entrepreneurship, training and education of teenagers and young people, improvement of social welfare, conservation of cultural heritage and other directions. Such projects are developed and implemented taking into account the specific characteristics of the region, needs of local communities, and socio-economic demands.