“AzerGold” QSC və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Gəncə şəhərində regional autizm mərkəzi yaradılır
12.09.2022
10:32
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin (İB) təşkilatçılığı ilə autizm spektr pozuntulu (ASP-li) şəxslərin fərdi inkişafına dəstək, onların erkən diaqnostikası və sıx reabilitasiya almaları və maarifləndirmə işlərininin aparılması məqsədilə Gəncə şəhərində regional autizm mərkəzi yaradılır.
“Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi ilə icra ediləcək layihə Gəncə şəhəri və ətraf rayonlar, o cümlədən Daşkəsən, Göygöl, Goranboy, Şəmkir və Tovuz rayonlarında ASP-li şəxsləri və onların ailələrini əhatə edəcək.
Sözügedən mərkəzdə region üzrə ailələr yerli və beynəlxalq mütəxəssislər tərəfindən tibbi və psixo-pedaqoji qiymətləndirmədən keçiriləcək, risk qrupuna aid edilən, xüsusi təhsil dəstəyinə ehtiyacı olan uşaq və yeniyetmələrin sayı müəyyənləşdiriləcək. Daha sonra həmin şəxslər məktəbəqədər təhsil, ixtisasəldəetmə, özünüidarəetmə və müstəqil davranış bacarıqlarına yiyələnmə kimi ehtiyaclara uyğun olaraq təlim və bərpa prosesinə cəlb olunacaqlar.
Bununla yanaşı, regional autizm mərkəzində ASP-li şəxslərin valideynləri üçün də dəstək proqramları təşkil ediləcək, üstəlik bölgədə çalışan bir qrup həkim, eləcə də korreksiyaedici təhsil, məktəbəqədər təhsil, psixologiya, ibtidai sinif müəllimliyi, sosial iş ixtisaslarından məzun olan və xüsusi təhsil sahəsində fəaliyyət göstərən mütəxəssislər üçün hazırlıq kursları keçiriləcək. Yerli və beynəlxalq mütəxəssislər tərəfindən həyata keçiriləcək təlimlərin nəzəri hissəsində iştirakçıların ASP-li şəxslərin bərpa prosesində istifadə olunan elmi əsaslı terapiya metodikası ilə bağlı bilikləri artırılacaq. Təlimlərin praktik hissəsində isə nəzəri təlimləri müvəffəqiyyətlə yekunlaşdıran iştirakçıların həmin uşaqlarla işləmə bacarıqları inkişaf etdiriləcək. Praktik təlimlər İctimai Birliyin Bakıda fəaliyyət göstərən Autizm Mərkəzində icra olunacaq. Qeyd edilən bütün fəaliyyətlər ödənişsiz olaraq həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, “Birgə və Sağlam” İB ASP-li şəxslərin inkişafına töhfə vermək məqsədi ilə 2013-cü ildə yaradılıb. Heydər Əliyev Fondu, Təhsil Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Ailə, Uşaq və Qadın Məsələləri üzrə Dövlət Komitəsi, eləcə də bir sıra ali təhsil müəssisələri və özəl təşkilatlarla sıx əməkdaşlıq edən İctimai Birlik 2018-ci ildən Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prinston Uşaq İnkişaf İnstitunun ABA (Applied Behavior Analysis – Tətbiqi Davranış Analizi) mütərəqqi təlim metodikasını ölkəmizə transfer edərək, həmin kurikulum əsasında autizmli şəxslərə dəstək verməkdədir.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC fəaliyyət göstərdiyi bölgədə əhalinin hərtərəfli qayğı ilə əhatə olunması məqsədilə sakinlərin tibbi xidmətlərə əlçatanlığının artırılması, uşaqlarda xəstəliklərin vaxtında və düzgün müəyyən edilməsi, azyaşlılara profilaktik müayinə mədəniyyəti və sağlam həyat tərzinin təbliği istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirir. Ötən ildən etibarən Cəmiyyətin dəstəyi ilə Daşkəsən rayonunda təşkil edilən tibbi müayinə aksiyalarında 600 nəfəri azyaşlı olmaqla, ümumilikdə 1000 nəfərdən çox vətəndaş müayinə, ambulator müalicə-profilaktik xidmətlərdən yararlanaraq, diaqnoza uyğun olaraq müvafiq dərman preparatları ilə təmin olunublar.

AzerGold and Haydar Aliyev Foundation jointly launch regional autism center in Ganja
With the view to promote the individual development of people with autism spectrum disorder (ASD), ensure early diagnosis and intensive rehabilitation, and conduct enlightenment work, a regional autism center is launched with the support of AzerGold CJSC and the Heydar Aliyev Foundation, and the organization of the Birge ve Saglam (Together and Healthy) Public Union.
The project implemented jointly with the (“Birgə və Sağlam”) Together and Healthy Public Union will cover people with ASD and their families in Ganja city and surrounding districts, including Dashkasan, Goygol, Goranboy, Shamkir and Tovuz.
The families across the region will undergo a medical and psychoeducational examination by local and international specialists, and the number of children and teenagers at risk and those in need of special educational support will be determined in the center. Then they will be involved in the training and rehabilitation process according to their needs, such as pre-school education, professional development, self-management, and obtaining skills of living independently.
Moreover, the regional autism center will also organize support programs for the parents of children with ASD, and preparatory courses for a group of doctors, specialists engaged in the fields of remedial education, preschool education, psychology, elementary school teaching, social work, and special education in the region. In the theoretical training to be held by local and international specialists, the participants will be able to advance their  knowledge about the scientific therapy methods used in the recovery process of people with ASD. Upon successful completion of theoretical training, in the practical training the participants will develop their skills for working with such children.
The practical training will be conducted at the Autism Center of the Public Union in Baku. All the above mentioned activities will be free.
Notably, Together and Healthy PU was establihed in 2013 with the aim to contribute to the growth and development of children with ASD. The Public Union which keeps close cooperation with Haydar Aliyev Foundation, Ministry of Education, Ministry of labor and Social Protection of Population, State Committee for Family, Women and Children Affairs, as well as various high schools and private organisations,  has introduced ABA (Applied Behavior Analysis) advanced training method in our country and supports the people with ASD in compliance with this curriculum.
It is worth reminding that, "AzerGold" CJSC implements consistent measures towards covering the population who live  adjacent to the project areas with comprehensive care, increasing the residents' access to medical services, timely and correct identification of diseases in children, preventive examination culture for minors and promotion of a healthy lifestyle. Within the framework of campaigns organized in Dashkasan with the support of the Company, more than 1000 citizens, including 600 minors, have benefited from medical examination, outpatient treatment and preventive services, and have been provided with appropriate medicines.