“AzerGold” QSC-nin Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsi Balakəndə sakinlərlə görüş keçirib
30 sentyabr tarixində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsi (KSM Komitəsi) tərəfindən Balakən rayonunda yerli sakinlərlə görüş keçirilib.
“AzerGold” QSC-nin “Köhnəmədən” sahəsinin yaxınlığındakı Gərəkli, Mahamalar, Mazımqaray, Salban kəndlərinin sakinləri ilə keçirilən görüşdə QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini, Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin sədri Xəyyam Fərzəliyev və Balakən Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Turan Dibirov iştirak ediblər.
Sosial ehtiyacların müəyyənləşdirilməsi və gələcəkdə icrası nəzərdə tutulan təşəbbüslərin müzakirəsi məqsədilə təşkil edilən görüşdə Xəyyam Fərzəliyev çıxış edərək, “Köhnəmədən” sahəsində yerləşən “Filizçay” polimetal yatağında görülən işlər və yeniliklər barədə geniş məlumat verib. “AzerGold” QSC-nin ən irihəcmli layihələrindən biri olan “Filizçay” yatağının istismara cəlb edilməsi prosesi çərçivəsində mineroloji tədqiqatların yekunlaşdırıldığını və yatağın beynəlxalq standartların tələblərinə uyğun qaydada yenidən qiymətləndirilməsinin təmin edildiyini bildirən sədr müavini hazırda yatağın filizlərinin optimal zənginləşdirmə sxemlərinin hazırlanması məqsədilə metallurji tədqiqatların davam etdirildiyini görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. X.Fərzəliyev yataqda hasilat işlərinə 2025-ci ildə sınaq rejimində start verilməsinin, növbəti illərdə isə sənaye miqyaslı emal müəssisənin işə salınmasının planlaşdırıldığını bildirib. Həmçinin "Filizçay" yatağının proqnozlaşdırılan istismar dövrü ərzində ölkə iqtisadiyyatına milyardlarla vəsaitin cəlb edilməsinin hədəf olaraq müəyyən edildiyi vurğulanıb. Bundan əlavə, yatağın istismara verilməsinin 1000-dən çox yeni iş yerinin açılması ilə məşğulluğun artırılmasına və ümumilikdə Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonunun sosial-iqtisadi inkişafına öz əhəmiyyətli töhfəsini verəcəyi qeyd edilib.
Görüşdə, həmçinin Balakən Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Turan Dibirov çıxış edərək, “AzerGold” QSC-nin dağ-mədən sahəsində mütərəqqi beynəlxalq təcrübəyə və standartlara əsaslanan fəaliyyətinin təkcə Balakən rayonunun deyil, bütövlükdə bölgənin sosial-iqtisadi inkişafına kifayət qədər müsbət təsirləri olacağına əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə yerli əhali və icmalarla iş prioritetləri çərçivəsində “AzerGold” tərəfindən icra edilməkdə olan sosial layihələr barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, QSC-nin Sosial Təsir və Məsuliyyət üzrə Siyasəti çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər dövlət proqramlarına dəstək xarakteri daşımaqla yanaşı, hasilat fəaliyyəti aparılan bölgədə yaşayan ailələrin qayğı ilə əhatələnməsinə xidmət edir.
Daha sonra kənd sakinlərinin müraciətləri dinlənilib. Komitə sədri müraciətlərin nəzərə alınması və müvafiq addımların atılması üçün tapşırıq və tövsiyyələrini verib. Tədbirin sonunda isə kənd sakinlərinin sosial ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsi üçün sorğu keçirilib.
Qeyd edək ki, KSM Komitəsi tərəfindən Cəmiyyətin fəaliyyət göstərdiyi bölgələrdə yerli sakinlərlə ənənəvi görüş və sorğuların təşkili davam etdiriləcəkdir.

AzerGold’s Corporate Social Responsibility Committee meets with residents in Balakan
The Corporate Social Responsibility Committee of "AzerGold" Closed Joint Stock Company (CJSC) held a meeting with local residents in Balakan district on September 30.
Khayyam Farzaliyev, Deputy Chairman of the Executive Board of AzerGold, Chairman of the Corporate Social Responsibility Committee, and Turan Dibirov, First Deputy Head of the Executive Power of Balakan District, took part in the meeting with the residents of Garakli, Mahamalar, Mazymgaray, Salban villages located in the vicinity of Kohnamadan mine of "AzerGold" CJSC.
Khayyam Farzaliyev gave a speech at the meeting held with the view to determine social needs and discuss initiatives to be implemented in the future. Emphasizing that the mineralogical studies and re-evaluation have been completed in accordance with the requirements of international standards within the framework of the launch of "Filizchay" mine, which is one of the largest projects of AzerGold CJSC, the deputy chairman said that metallurgical studies are currently ongoing in order to develop optimal ore refinement schemes. K.Farzaliyev noted that the Company plans to start production works in the field in 2025 in a trial mode, while in the next years to launch an industrial-scale processing plant. Besides, projected exploitation period of the "Filizchay" promises billions of funds would be involved to the country's economy. It was added that putting the field into operation will make a significant contribution to the increase of employment with more than 1,000 new jobs and to the socio-economic development of Sheki-Zagatala economic region.
At the meeting, Turan Dibirov, the first deputy head of the Executive Power of Balakan District, spoke and expressed his confidence that the activities of "AzerGold" CJSC, based on best practice and standards in the field of mining, will have positive effects not only on the social and economic development of Balakan District, but also on the region as a whole.
The participants were also enlightened about the social projects implemented by AzerGold within the framework of work with the local population and communities. It was stated that the measures implemented within the framework of the Social Impact and Responsibility Policy of CSC, serve to care for the families living in the region where the mining activity is carried out.
Later, the appeals of the villagers were heard. The chairman of the committee gave instructions and recommendations regarding review of the appeals and subsequent actions to be taken. At the end of the event, the survey was conducted to determine the social needs of the villagers.
Notably, the CSR Committee will continue to hold traditional meetings with local residents of the regions where the Company operates.